Բանաձև Հայոց ցեղասպանության մասին` միջխորհրդարանական վեհաժողովում
Հունիսի 23-ին Փարիզում անցկացվող 18-րդ Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովում «Օսմանյան կայսրության քրիստոնյա ժողովուրդների` հայերի, հույների և ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության վերաբերյալ» բանաձև է ընդունվել: Այս մասին այսօր հրավիրած ասուլիսում ասաց Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մկրտիչ Մինասյանը:
Նրա խոսքով` բանաձևը ներկայացվել է իրենց կողմից` մինչ այդ խորհրդակցելով դիվանագետների ու այլ մասնագետների հետ:
«Քննարկումները բավականին բուռն էին. մենք ընդվզեցինք բանաձևի բանավոր ընդունման դեմ, քանի որ այն որևէ հիմք չէր կարող լինել: Մենք հասկանում էինք, որ ապրիորի էր առաջարկվում` այսինքն` ուսումնասիրել պատմական անցքերը, բայց մենք պնդեցինք, որ դա միայն կարող է վերաբերել Թուրքիային, քանի որ մենք պատմական անցքերն ուսումնասիրելու կարիք չունենք»,- ասաց Մ.Մինասյանը` հավելելով, որ իրենց համար անսպասելիորեն բանաձևին կողմ են քվեարկել նաև այնպիսի երկրներ, ինչպիսի օրինակ Ալբանիան է, որոնցից իրենք նման քայլ չէին ակնկալում:
Վեհաժողովի մասնակից հայկական կողմի ներկայացուցիչ Ռուզան Առաքելյանն էլ ասաց, որ առաջին հայացքից մարդիկ ուղղափառություն բառի վրա են սևեռվում` առանց բովանդակության մեջ խորանալու, մինչդեռ. «Ես ուզում եմ, որ թյուրըընկալում չլինի, թե մենք գնացինք, մեկ օրում համոզեցինք այնտեղ ներկա 28 երկրների քաղաքական գործիչներին նման բանաձև ընդունել: Սա քաղաքական դաշտի համար կարևոր նվաճում էր, որ առանց ձեռնպահի ընդունվեց բանաձևը, ինչը տարիների աշխատանքի արդյունք էր»,- ասաց նա:
Նոր ընդունված բանաձևում նշվում է, որ «ցեղասպանությունը մարդկության դեմ ուղղված հրեշավոր հանցագործություն է և արժանի է դատապարտման` անկախ վաղեմության ժամկետից և պետական քաղաքական շահերից, և կոչ է արվում Թուրքիային` որպես իրավահաջորդ պետություն, ընդունել իր պատասխանատվությունը կատարածի համար, ինչը ապագայում նման հանցագործությունների բացառման լավագույն երաշխիքն է, ինչպես նաև ընդունել պատմական փաստերը և մանրակրկիտ ու քննադատորեն ուսումնասիրել պատմական անցյալի այդ իրադարձությունները»:
Մ.Մինասյանի կարծիքով` բանաձևի ընդունմամբ իրենք ընդհանուր հարցի մի մասն են փորձում լուծել, որ աշխարհը գնահատական տա, և Թուրքիան էլ ընդունի Ցեղասպանությունը: Ընդունված բանաձևը քննարկվելու է 150-ից ավել երկրների խորհրդարաններում ու դրանից հետո միայն կարող է իրավական ուժ ունենալ:
Բանաձևին կողմ են քվեարկել նաև Սաուդիան Արաբիայի և Ռումինիայի ներկայացուցիչները, որոնց երկրները մինչ օրս Ցեղասպանությունը չեն ճանաչել:
Ադրբեջանն ու Թուրքիան վեհաժողովին չեն մասնակցել, քանի որ այնտեղ ուղղափառ անդամներ, քրիստոնյա պատգամավորներ չկան: Հայաստանն էլ վեհաժողովի հիմնադիր անդամներից է դեռևս 1992 թվականից, քանի որ հայ առաքելական եկեղեցին համարվում է արևելյան ուղղափառության մասը:

В Париже принята резолюция о геноцидах
На состоявшейся 21-24 июня в Париже 18-й ежегодной конференции Межпарламентской ассамблеи Православия (МАП) принята резолюция «О геноциде, совершенном в отношении христианских народов Османской империи – армян, греков и ассирийцев», сообщил сегодня журналистам глава армянской делегации в МАП Мкртич Минасян.
«Обсуждения были довольно бурными: мы выступили против устного принятия резолюции, поскольку она не могла бы служить основанием», - сказал М.Минасян. По словам М.Минасяна, для членов армянской делегации неожиданностью стал тот факт, что за принятие резолюции проголосовала такая страна как Албания.
Член армянской делегации Рузанна Аракелян в свою очередь отметила, что принятие резолюции – это победа всего армянского народа, поскольку в МАП входят депутаты 28-и стран мира, которые проголосовали единогласно за данную резолюцию.
«Единогласное принятие резолюции – большое достижение на политическом поле и является результатом многолетней работы», - отметила она.
В новой резолюции отмечается: «Геноцид – это чудовищное преступление, направленное против человечества, и достойно осуждения независимо от срока давности и государственных политических интересов». В документе содержится призыв к Турции, как государству-правопреемнику, «принять ответственность за произошедшее, что станет наилучшей гарантией предотвращения подобных преступлений в будущем, а также принять исторические факты и детально и критически изучить эти события исторического прошлого».
Р.Аракелян сообщила, что принятие резолюции в МАП предполагает его рассмотрение в парламентах более 150 стран и только после этого может иметь правовую силу.
Следует обратить внимание, что за резолюцию проголосовали представители тех стран, которые на официальном уровне не признали факт Геноцида армян, например, Саудовская Аравия и Румыния. Азербайджан и Турция не представлены в МАП, поскольку в их парламентах нет депутатов-христиан. Армения является членом-учредителем ассамблеи с 1992 года, поскольку ААЦ считается частью восточного православия.