Արաբագետ. «Սիրիայում ընթանում է քաղաքացիական պատերազմ»
«Քաղաքացիան պատերազմը ամենահարմար արտահայտությունն է, որով կարելի է նկարագրել Սիրիայում տեղի ունեցող գործընթացները»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով Սիրիայի շուրջ ընթացող աշխարհաքաղաքական զարգացումներին` ասաց արաբագետ Սուրեն Մանուկյանը:
Ըստ նրա, վերջին շրջանում Սիրիայում կան հստակ օջախներ, որտեղ ընթանում են այդ քաղաքացիական բախումները և Մանուկյանի խոսքերով, դրանք Համա և Հոմս քաղաքներն են և Դամասկոսի արվարձանները:
Արաբագետն անդրադառնաով Սիրիայում տեղի ունեցող ներքին քաղաքական զարգացումներին` նկատեց, որ եթե Սիրիայի ընդդիմությանը չցուցաբերվի արտաքին օգնություն, ապա կառավարական ուժերը կլուծեն այդ հարցը` ճնշելով առկա խռովությունը:
Ս.Մանուկյանը գնահատելով գերտերությունների դիրքորոշումը սիրիական հարցի վերաբերյալ` նշեց, որ շատ հնարավոր է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը քննարկի Սիրիայի հարցը և փորձի բանաձևը դնել քվեարկության, իսկ տարածաշրջանի երկներից Թուրքիան վաղուց է ներգրավված այդ հարցի մեջ:
Իր հերթին թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը նշեց, որ Թուրքիան փորձեց իր դերակատարումն ունենալ Սիրայում տեղի ունեցող զարգացումների հետ կապված. «Թուրքիային լծվել է հակասիրիական արշավի մեջ, փորձելով իր խոսքն ասել տարածաշրջանում, սակայն ըստ Իսպիրյանի, Թուրքիան, փորձելով խաղալ մահակի դեր տարածաշրջանում, ուղղակի դարձել է գործիք Արևմտյան երկրների ձեռքերում:
Անդրադառնալով Թուրքիայի` Սիրիայի հարցում ունեցած դիրքորոշմանը` բանախոսը նկատեց, որ թուրքական լրատվամիջոցներում սկսվել է ուժեղ հակասիրիական արշավ:

С.Манукян: В Сирии идет гражданская война
Происходящие в Сирии события можно охарактеризовать как гражданскую войну, заявил сегодня журналистам заместитель директора Музея-института Геноцида армян, востоковед Сурен Манукян.
По его словам, в последнее время в Сирии появились конкретные очаги, где происходят гражданские столкновения, – это города Хомс и Хама, а также пригороды Дамаска.
Востоковед, обратившись к внутренним развитиям в Сирии, отметил, что если сирийской оппозиции не будет оказываться внешняя поддержка, правительство страны очень быстро решит этот вопрос, подавив мятеж.
Касаясь позиции сверхдержав в сирийском вопросе, С.Манукян отметил, что возможно, Совет безопасности ООН обсудит вопрос Сирии и попытается поставить на голосование резолюцию, призванную остановить кровопролитие в этой стране. По словам востоковеда, из стран региона в сирийский вопрос уже давно вовлечена Турция.
Тюрколог Андраник Испирян в свою очередь отметил, что Турция попыталась сыграть свою роль в происходящих в Сирии событиях. «Турция вовлечена в антисирийскую компанию, стремясь сказать свое слово в регионе», - сказал тюрколог. Однако, по словам А.Испиряна, пытаясь сыграть роль некой дубинки в регионе, эта страна просто стала инструментом в руках Запада.
Говоря о позиции Турции в сирийском вопросе, тюрколог отметил, что в турецких СМИ началась довольно активная кампания против Сирии.