Դիֆերամբներ՝ անհույս վիճակի արդյունավետության մասին
«Կենտրոնացված ջեռուցումը տնտեսապես ավելի ճիշտ է և շահեկան, քան անհատական ջեռուցման դեպքում է։ Ժամանակին եղած այդ համակարգը մեռավ, բայց կա այն վերակենդանացնելու հնարավորություն»,- լրագրողների հետ այսօր ունեցած հանդիպման ժամանակ ասաց «Սպառողների ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանը։
Նշվեց, որ այդ հնարավորության համար այլ հնարավորություններ են պետք` մեկ թաղամասի համար 20 մլն դոլարից ավելի գումար ։
Ընդգծեց, որ ինչքան ձգձգվում է կենտրոնացված ջեռուցման համակարգի անցնելու գործընթացը, այնքան դրա իրականացումն ավելի անհավանական է դառնում, քանի որ բնակչության մեծ մասն արդեն անհատական ջեռուցման համակարգեր ունի։
Պարզվում է, որ գումարային առումով կենտրոնացվածի ու անհատականի ծախսերի տարբերությունն այնքան էլ մեծ չի լինի, սակայն առաջինի պարագայում ավելի արդյունավետ է շահագործումը, քանի որ գազի այրումը բնակարանում չի կատարվում, ինչն ավելի անվտանգ է։
Վերջին տարիներին կենտրոնական ջեռուցման համակարգի մի քանի փորձեր եղել են։ Սակայն այս դեպքում էլ այլ խնդիր է առաջացել` բնակիչներից վարձավճարների հավաքման դժվարությունները։
Aysor.am-ի հարցին, թե ինչքանով կարող այս դեպքում ջեռուցման կենտոնացված համակարգն արդյունավետ լինել, եթե անվճարունակ բնակիչների պատճառով հնարավոր է, որ ջեռուցումից զրկվեն նաև նրանք, ովքեր դրա համար կվճարեն՝ Ա. Պողոսյանը պատասխանեց. «Այդ մասով, իհարկե, իրավիճան անհույս է»։

А.Погосян: Переход к централизованной системе отопления выгоден
Централизованное теплоснабжение в экономическом плане более правильно и выгодно, чем автономная система отопления, заявил сегодня журналистам председатель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян.
«В свое время в республике была система централизованного теплоснабжения, однако она была разрушена. Несмотря на это, есть возможность восстановления этой системы», - сказал А.Погосян. По его словам, для восстановления системы требуются довольно крупные суммы, более 20 млн. долларов для одного квартала.
При этом А.Погосян отметил, что чем больше затягивается процесс перехода к централизованной системе отопления, тем невероятнее становится его реализация, поскольку большая часть населения уже имеет локальную систему.
А.Погосян сообщил также, что в денежном плане большой разницы между централизованной и локальной системой отопления нет, однако в первом случае – эксплуатация системы более эффективно, поскольку горение газа происходит не в квартирах, что с точки зрения надежности более безопасно.
Он отметил, что в последние годы было предпринято несколько попыток перехода к централизованной системе отопления, однако возникли проблемы со сборами у неплатежеспособного населения.
Обратившись к эффективности централизованной системы отопления в случае, когда из-за неплатежеспособного населения могут лишиться тепла и те, кто платит за него и вопросу субсидирования, А.Погосян отметил: «В данном контексте, конечно, ситуация безнадежна».