Շուտ ախտորոշվելը կարևոր է
Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոնի գործադիր տնօրեն Խաչանուշ Հակոբյանը և կենտրոնի ռադիոլոգիայի բաժնի վարիչ Անի Հակոբյանն այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ընդգծեցին, որ վերջին տարիներին նկատելի է, որ կրծքագեղձի քաղցկեղը երիտասարդացման միտում ունի։ Ինչը, սակայն, բացատրեցին նաև այն բանով, որ հնարավոր է դարձել ժամանակակից սարքավորումների միջոցով վաղ փուլում բացահայտել հիվանդությունը։
«Իսկ շուտ ախտորոշելու դեպքում հնարավոր է կանխել հիվանդությունը»,- ասաց Խ. Հակոբյանը։
Հիվանդությունն ավելի քիչ է հանդիպում մինչև 25 տարեկան աղջիկների մոտ, սակայն դա չի նշանակում, որ նրանք մտահոգվելու առիթ չունեն. «նրանք պետք է հաճախակի ինքնազննում կատարեն և որևէ շեղում նկատելու դեպքում՝ դիմեն մասնագետի»։
Խ. Հակոբյանի կարծիքով լավ կլինի, որ անկախ տարիքից, բոլոր կանայք գոնե տարին մեկ անգամ հետազոտվեն։
Ինչ վերաբերում հիվանդության ժառանգական, գենետիկ փոխանցումներին, Ա. Հակոբյանը նշեց, որ հիվանդների 15%-ի դեպքում է միայն, որ արձանագրվել է նույն հիվանդությունը իրենց հարզատների մոտ։ Հնարավոր է նաև, որ ժառանգաբար կրծքագեղձի ֆիզիոլոգիական հատկություններն անցնեն մորից՝ աղջկան, ինչը կարող է հետագայում պատճառ դառնալ, որ հանգեցնի հիվանդության առաջացմանը։ Մասնագետներն, այս պարագայում, ավելի հավանական են համարում մայրական գծով գենետիկ փոխանցումները, հայրական գծով՝ հազվադեպ է նման դեպք արձանագրվում։
«Եթե ընտանիքում եղել են նման հիվանդներ, այդ ընտանիքի կանայք պետք գոնե տարին երկու անգամ հետազոտվեն»,- ընդգծեց Ա. Հակոբյանը։
Նշվեց, որ տղամարդկանց մոտ կրծքագեղձի քաղցկեղի դեպքեր գրանցվում են հազվադեպ, դրանք հիմանականում ի հայտ են գալիս 60 տարեկանից հետո, սակայն կրում էն շատ «ագրեսիվ» բնույթ։
Մասնագետներն արձանագրեցին, որ ինքան էլ որ ցավալի է, սակայն քաղցկեղի դեպքեր են հայտնաբերվել նաև հղի կանանց մոտ։ Խորհուրդը` հետազոտվել մինչև ամուսնանալը կամ հղիանալը։

Акопян: Ранняя диагноста рака груди – шанс на полное выздоровлени
В последние годы во всем мире наблюдается тенденция к «омоложению» рака молочной железы, сообщили сегодня в ходе встречи с журналистами исполнительный директор Армяно-американского центра здоровья (маммографический центр) Грануш Акопян и заведующая отделением радиологии этого центра Ани Акопян.
По словам специалистов, это обусловлено возможностью диагностики заболевания на ранней стадии благодаря современному оборудованию. «В случае ранней диагностики можно приостановить развитие болезни», - отметила Г.Акопян.
Г.Акопян отметила, что вне зависимости от возраста, все женщины должны хотя бы раз в год проверяться.
Что касается мнения о том, что рак молочной железы передается по наследству, то А.Акопян сообщила, что статистика свидетельствует о том, что болезнь обусловлена генетикой только в 15% случаев. При этом специалисты считают, что рак молочной железы передается по материнской линии. «Именно поэтому, если в семье были такие больные, женщины должны хотя бы раз в году проходить обследование», - подчеркнула А.Акопян.
Отметим, что у мужчин рак молочной железы встречается крайне редко. Болезнь в основном развивается после 60 лет, однако имеет довольно агрессивный характер.
Как сообщили специалисты, несмотря на то, что пик заболеваемости раком приходиться на 50-60 лет, случаи этой болезни были выявлены также у беременных женщин. Они посоветовали проходить обследование до замужества или беременности.