Հելսինկյանը պահանջում է անհապաղ ազատ արձակել Հայկ Գևորգյանին
Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը խստապես դատապարտում է իրավապահ մարմինների գործողությունները, որոնք բերում են լրագրողների նկատմամբ բռնությունների և ճնշումների և պահանջում անհապաղ ազատ արձակել «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թողարկման պատասխանատու, լրագրող Հայկ Գևորգյանին և իրականացնել բազմակողմանի և անաչառ քննություն: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը:
« Ըստ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի խմբագրակազմի հայտարարության՝ 2012թ. փետրվարի 3-ին, ժամը 11-ի մերձակայքում, ոստիկանական «հատուկ ուժային» գործողությամբ ձերբակալվել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թողարկման պատասխանատու, հայտնի լրագրող Հայկ Գևորգյանը և տեղափոխվել «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ:
Այս ընթացքում Հայկ Գևորգյանին զանգ կատարելու հնարավորություն չի տրվել, որևէ պաշտոնական մարմին հարազատներին տեղյակ չի պահել նրա գտնվելու վայրի մասին:
ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնի բաժնի աշխատակիցները լրագրողին կալանավայր տեղափոխելու որոշումը բացատրել են նրանով, որ դեռևս հունվարի 23-ից Հայկ Գևորգյանը գտնվում է հետախուզման մեջ` իր կողմից վարվող մեքենայի հետ կապված ճանապարհատրանսպորտային ինչ-որ պատահարի առնչությամբ:
Հայաստանի քրեական դատավարության օրենսգրքով` մարդու նկատմամբ կարող է հետախուզում հայտարարվել, եթե նրա գտնվելու վայրը հայտնի չէ, և նա խուսափում է քննությունից:
Հայկ Գևորգյանը` ինչպես հունվարի 23-ից առաջ, այնպես էլ դրանից հետո, ամենօրյա ռեժիմով շարունակել է իր լրագրողական գործունեությունը, վարել է նույն ավտոմեքենան, ամեն օր այդ մեքենայով ներկայացել աշխատանքի, վերադարձել տուն, մասնակցել կառավարության նիստերին, լուսաբանել բարձրաստիճան պաշտոնյաների` ընդհուպ նախարարների ասուլիսներ:
Հայկ Գևորգյանը այս ընթացքում նաև մի քանի հեռախոսազրույց է ունեցել ճանապարհային ոստիկանության` նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարած քննիչի հետ և ասել, որ պատրաստ է ներկայանալ քննության, եթե իրեն պատշաճ, ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխանող ծանուցագիր ուղարկվի: Գործով քննիչին հայտնվել է նաև Հայկ Գևորգյանի կողմից վարվող ավտոմեքենայի գտնվելու վայրը և առաջարկվել այն զննության ենթարկել տեղում: Խիստ իրավաչափ այս առաջարկությունները, սակայն, չեն ընդունվել:
Իրադարձությունների այսօրինակ ընթացքը հիմք է տալիս արձանագրելու, որ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի առանցքային ներկայացուցչի նկատմամբ ոստիկանության կողմից իրականացվում է պատվիրված հետապնդում` կապված նրա լրագրողական գործունեության հետ:
Սույն թվականի հունվարի 12-ի կառավարության նիստից հետո Հայկ Գևորգյանը մասնակցել է լրագրողների հետ ՀՀ ոստիկանության պետ Վովա Գասպարյանի հարցուպատասխանին, նրան առաջադրել մի քանի սուր հարցեր և այդ հարցուպատասխանի արդյունքում «Հայկական ժամանակում» հանդես եկել Վովա Գասպարյանի համար խայտառակ բովանդակություն ունեցող հրապարակմամբ:
Հրապարակման խայտառակ բնույթը, սակայն, պայմանավորված է ոչ թե լրագրողի կանխատրամադրվածությամբ, այլ ՀՀ ոստիկանության պետի հետ կապված մի քանի ուղիղ, լրագրողական մեկնաբանության չտրված փաստերի արձանագրմամբ: Հրապարակման լույսընծայման օրը` երեկոյան, փորձ է արվել վրաերթ-միջադեպ սադրել Հայկ Գեւորգյանի վարած մեքենայի մասնակցությամբ: Գևորգյանի զգոնության արդյունքում, սակայն, ծրագիրը չի իրագործվել:
Դրան հետևած զարգացումները, ահա, կասկածի տեղ չեն թողնում, որ Հայկ Գևորգյանի ձերբակալությունը և շինծու քրեական հետապնդումը հրահանգավորված են անձամբ ՀՀ ոստիկանության պետ Վովա Գասպարյանի կողմից: Ենթադրում ենք, որ վերջինիս նյարդերը վերջնականապես տեղի են տվել «Հայկական ժամանակի» 2012թ. փետրվարի 3-ի թողարկման առաջին էջում լույս տեսած «Մե պուճուր նվեր» հրապարակման պատճառով, որը վերաբերում է Վովա Գասպարյանի 120-150 հազար դոլար արժողությամբ «G» դասի «Մերսեդեսի» ծագումնաբանությանը»:

Ванадзорский офис ХГА требует освободить Айка Геворкяна
Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи призывает освободить задержанного вчера журналиста газеты «Айкакан жаманак» Айка Геворкяна. «ХГА осуждает действия правоохранительных органов, которые приводят к насилию в отношении журналистов, и требует немедленного освобождения журналиста Айка Геворкяна», - говорится в заявлении. Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи призывает также провести всестороннее и беспристрастное следствие.
В заявлении правозащитной организации отмечается, что около 11 часов утра 3 февраля журналист Айк Геворкян был задержан с применением «специальных силовых методов», а затем доставлен в УИУ «Нубарашен». Все это время Айк Геворкян был лишен возможности позвонить и какой-либо официальный орган не потрудился проинформировать родных Геворкяна о его местонахождении.
Решение об аресте журналиста полиция объясняет тем, что Геворкян с 23 января находился в розыске в связи с ДТП (наездом), в которую попала управляемая Геворкяном машина. Как отмечается в заявлении правозащитной организации, согласно законодательству Армении, розыск может быть объявлен в случае, когда подозреваемый скрывается от следственного органа.
«Айк Геворкян как до 23 января, так и после, продолжал в повседневном режиме свою журналистскую деятельность, водил ту же машину, приезжал на ней каждый день на работу и возвращался домой, освещал заседания правительства Армении и пресс-конференции министров.
За этот период Айк Геворкян несколько раз беседовал по телефону с представителями Дорожной полиции, со следователем, объявившим его в розыск, и заявил о своей готовности явиться в следственный орган, если ему, в соответствии с требованием закона, будет направлена повестка. При этом следователь был проинформирован о местонахождении автомобиля, и даже было предложено осмотреть его на месте. Эти правомерные предложения, однако, не были приняты следственным органом», - отмечается в заявлении.
Авторы заявления подчеркивают, что подобное развитие событий дает основание утверждать, что полиция осуществляет в отношении ведущего журналиста газеты «Айкакан жаманак» заказное преследование, что связано с профессиональной деятельностью Айка Геворкяна.
12 января после заседания правительства, Айк Геворкян участвовал в брифинге с главой полиции Армении Вовой Гаспаряном и адресовал ему несколько острых вопросов, в результате, газета «Айкакан жаманак» опубликовала несколько нелицеприятных для начальника Полиции материалов. Вечером того дня, когда вышел в свет соответствующий номер газеты, была предпринята попытка спровоцировать наезд с участием машины Геворкяна. Благодаря бдительности журналиста, эта попытка не удалась.
«Однако последовавшие за этим события не оставляют сомнений в том, что арест Геворкяна и сфабрикованное уголовное преследование инициированы начальником полиции Вовой Гаспаряном. Предполагается, что нервы последнего окончательно сдали после опубликованной в газете «Айкакан жаманак» 3 февраля 2012 года статьи, которая касалась происхождения автомобиля В.Гаспаряна марки «Mercedes-Benz» класса «G», стоимостью в 120-150 тысяч долларов», - отмечается в заявлении Ванадзорского офиса ХГА.