Ա.Ղուկասյան. «Ադրբեջանում կան ուժեր, որոնք կարող են օգնել մեզ»
«Ցանկացած հարցում հաջողության հասնելու համար, պետք է ագրեսիվ քաղաքականություն, ագրեսիվ պրոպագանդա վարել։ Ադրբեջանը միջազգային կառույցներում այդպիսի քաղաքականություն է վարում, ինչը պետք է արվի նաև Հայաստանի կողմից»,-այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ասաց ադրբեջանագետ Սարգիս Ասատրյանը։
Նա նշեց, որ Հայաստանն ունի պայմանները, որոնք հնարավորություն կստեղծեն ավելի ակտիվ միջազգային քաղաքականություն վարել։
«Ադրբեջանը մեծ փողեր է ծախսում իր լոբբինգի համար։ Հայաստանը ևս դրան համարժեք քայլեր պետք է ձեռնարկի»,- նման կարծիք հայտնեց ադրբեջանագետը։
Ադրբեջանից փախստականների համագումարի նախագահության խորհրդական Անդրեաս Ղուկասյանն էլ՝ խոսելով ազատագրված տարածքների վերաբնակեցման շուրջ, նշեց, որ հիմնական խնդիր է հանդիսանում Հայաստանում նոր քաղաքների հիմնումը, ինչը մի քանի անգամ ավելի անհրաժեշտ է ազատագրված տարածքների պարագայում։
«Ադրբեջանում կան ուժեր, որոնք կարող են օգնել մեզ՝ մեր մի շարք նպատակներին հասնելու համար։ Ադրբեջանում պետք է փոխվի ռեժիմ, ինչի համար պայքարում են այդ խմբերը։ Եվ մենք պետք է կարողանանք համագործակցել նրանց հետ, ինչը ձեռնտու կլինի Հայաստանին», - ասաց Ա.Ղուկասյանը։

A. Ghukasyan: “There are forces in Azerbaijan that could help us”
“We should carry out aggressive policy, aggressive propaganda to attain success in anything. Azerbaijan carries out this policy in international institutions. Armenia should do the same thing,” said expert of Azerbaijani studies Sargis Asatryan.
He mentioned that Armenia has got all the means for carrying out more active international policy.
“Azerbaijan spends a lot of money on his lobby. Armenia should undertake corresponding steps,” the expert believes.
Speaking of repopulation of the liberated territories speaker Andreas Ghukasyan noted that the problem is in the establishment of new cities in Armenia which is much more important in case of the liberated territories.
“There are some forces in Azerbaijan that could help us to achieve our goals. Regime in Azerbaijan should be changed. For this very reason those forces struggle. We should be able to cooperate with them. This will be within the interests of Armenia as well,” A. Ghukasyan said.