Զբոսաշրջություն. ձեռքբերումներն ու խնդիրները
Անցած տարի համաշխարհային տուրիզմում գրանցվել է 4,4 տոկոս աճ: Տուրիստական շարժը երկրագնդի վրա գրանցել է 980 մլն տուրիստական այցելություն: Այսօր այս մասին լրագրողներին հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը
«Այս տարի կլինի շատ նշանակալի տարի, տուրիստական այցելությունների քանակը կհատի 1 մլրդի սահմանագիծը»,- շեշտեց փոխնախարարը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի տուրիզմին, ապա փոխնախարարը հաղորդեց, որ նախատեսվում է հատել 800 հազար այցելությունների սահամանգիծը և ապագայում հասնել մեկ մլն-ի:
«Հայաստանի համար բավականին լուրջ հաջողությունը կարձանագրենք մոտակա տարիներին»,- վստահ է Արա Պետորսյանը:
Բացի ոլորտի դրական միտումներից, փոխնախարարը շարադրեց մի քանի խնդիրներ, որոնք առկա են լուրջ հաջողությունների ճանապարհին, օրինակ` ծառայությունների որակը. «Պետք է շարունակաբար բարելավվել այն, շուկայական մեխանիզմների ներդրմամբ` առավել բարենապաստ միջավայր ձևավորել և ազդել տուրիստական գների` միջազգային շուկայում մրցունակ լինելու::
Մյուս խնդիրը, ըստ բանախոսի, միջազգային տուրիստական շուկայում Հայաստանի նկատմամբ պահանջարկի ավելացումն է:
Փոխնախարարը նշեց, որ ոլորտում խնդիրներ կան մրցունակության, գնի, ճանաչելիության առումով, որի համար կարևորեց տուրիստական նոր ապարանքների ձևավորւմը և միջազգային շուկա արտահանումը:

А.Петросян представил достижения и проблемы в сфере туризма
Заместитель министра экономики Армении Ара Петросян сообщил сегодня в ходе встречи с журналистами, что предусматривается довести число посещающих страну туристов от 800 тысяч до 1 миллиона.
«В ближайшие годы мы зафиксируем довольно серьезные достижения в сфере туризма», - заверил А.Петросян.
А.Петросян, кроме позитивных тенденций в сфере, отметил также ряд проблем, которые препятствуют достижению серьезных успехов, в том числе, качество предоставляемых услуг.
«Чтобы быть конкурентоспособными на международном рынке, необходимо последовательно улучшать качество услуг, внедряя рыночные механизмы, формируя максимально благоприятную среду и воздействуя на туристические цены», - сказал замминистра.
По словам А.Петросяна, сегодня на международном туристическом рынке увеличился спрос на Армению. При этом он отметил, что в сфере есть проблемы, связанные с конкуренцией, ценами, узнаваемостью, для устранения которых необходимо сформировать новые товары и предложения и экспортировать их на международный рынок.