Ադրբեջանցի ազգը ձևավորվել է Ադրբեջանի անկախացումից հետո
Հենց այսպես է սկսվում Արիստակես Ղազինյանի հեղինակած «Полигон Азербайджан» գրքի նախաբանը: Հեղինակի կարծիքով, այս գիրքը արժանի հակահարված է Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար իրականացվող տեղեկատվական պատերազմին:
«Ժամանակակից աշխարհում պատերազմերը վաղուց դադարել են միայն դաշտում լինելուց: Հայաստանը չունի ելք դեպի ծով, դեպի երրորդ երկիր երկաթուղի, ինչը, անշուշտ, տնտեսական պատերազմ է Թուրքիայի կողմից: Իսկ Ադրբեջանի և Թուքիայի կողմից իրականացվող տեղեկատվական պատերազմին արժանի հակահարված չտալու դեպքում մեզ սպասվում են ծանր հետևանքներ»,- նշեց հեղինակը:
Գիրքը Ա.Ղազինյանի 15 տարվա ուսումնասիրություների արդյունքն է, որ ստեղծվել է 1.5 տարվա արդյունքում ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի նախաձեռնությամբ և աջակցությամբ:
«Կարծում եմ, փաստ է, որ Հայաստանում տեղեկատվական պատերազմների արձանագրմամբ և պատասխան հակահարված տալու ուղղությամբ քայլեր իրագործող կառույցը նախագահի աշխատակազմի հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնն է: Պաշտոնական Բաքուն տարիներ շարունակ մարդկանց պատմության վերաբերյալ իր կարծիքն է տարածում, և եթե չլինի դրան համարժեք պատասխան, ապա մարդիկ ի վերջո կհավատան նրանց: Սա մեր կողմից Ադրբեջանի պատմության վերաբերյալ նրանց տարածած թյուր տեղեկատվության հակահարվածն է»,-նշեց հեղինակը:
Գրքում մանրամասն ներկայացվում է տարբեր երկրների, կառույցների, ինչպես նաև առանձին քաղաքական գործիչների դերակատարությունը Ադրբերջանի Հանրապետության կայացման գործում, ինչպես նաև ներկայացված են հեղինակի կողմից Հյուսիսային Կովկասում Ադրբեջանի կողմից պատերազմին մասնակցած քաղաքական գործիչների և մտավորականների հետ հարցազրույցները:
Գիրքը ռուսերեն լեզվով է և հիմնականում նախատեսված է փորձագետների և ուսանողների ուսումնասիրության համար:

В Армении презентована книга «Полигон Азербайджан»
Азербайджанская нация была сформирована после обретения Азербайджаном независимости. Именно так начинается книга Аристакеса Казиняна «Полигон Азербайджан».
По мнению автора, эта книга является достойным ответом на информационную войну Азербайджана.
«В современном мире войны перестали проходить лишь непосредственно на поле боя. Армения не имеет выходы к морю, железной дороги в третью страну, что, несомненно, является экономической войной Турции против Армении. А в случае, если проводимая Азербайджаном и Турцией информационная война не получит достойного контрудара, то нас ожидают тяжелые последствия», - сказал А.Казинян.
Книга является результатом 15-летних исследований, была написана за 1,5 года по инициативе и содействии Центра информации и общественных связей аппарата президента Армении.
«Официальный Баку на протяжении лет распространяет свое мнение об истории, и если не будет ответа, то люди в конце концов поверят. Это наш контрудар на распространяемую Азербайджаном неверную информацию о собственной истории», - сказал А.Казинян.
В книге представлена роль различных стран, структур, отдельных политических деятелей в деле становления Азербайджанской Республики, а также представлены интервью автора с принявшими участие в войне на стороне Азербайджана политических деятелей и представителей интеллигенции.