20-ից ավելի երկրներ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը
«Հայոց ցեղասպանությունը կատարված իրողություն է, գերմանական աղբյուրները միշտ էլ բաց են եղել ուսումնասիրությունների համար և կատարվել են բազմաթիվ հետազոտություններ, պատմաբանները մինչ այժմ աշխատում են այդ արխիվներում»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով Գերմանիայի արխիվներում Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերվող փաստերին և դրանց ուսումնասիրությանը ասաց թուրքագետ Կարեն Սիրունյանը:
Ըստ բանախոսի, աշխարհի բոլոր երկրներին`Հայոց ցեղասպանության կատարման առաջին իսկ օրվանից հայտնի է Հայոց ցեղասպանության, որպես կատարված իրողության մասին և 20-ից ավելի երկրներ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը:
«Գերմանական կառավարությունը ինքը 2005թ.-ին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը և Գերմանիայի կառավարությունը այդ որոշումը կայացրել է հիմք ընդունելով սեփական արխիվների փաստերը»,-ընդգծեց Սիրունյանը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի Եվրոպական հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղըշի Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու մասին հայտարարությանը Սիրունյանը նշեց, որ ցանկացած պաշտոնյա իր հայտարարությունը պետք է անի ելնելով փաստերից, այլ ոչ թե անի այդպիսի անհիմն արտահայտություններ:
Թուրքագետը նշեց, որ թուրքական ընդդիմադիր «Ազգային միասնություն» և «Ժողովրդա-հանրապետական» կուսակցությունները պատրաստվում են դատական հայց ներկայացնել այն բոլոր երկրների դեմ, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղապանությունը:
Կ. Սիրունյանը կարծիք հայտնեց, որ Թուրքիայի այդ գործունեությունը ոչ մի արդյուն չի տա և ըստ բանախոսի, այն 20 երկրները, որոնք արդեն իսկ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը կարիք չունեն այդ փաստը քննարկելու, քանի որ Հայոց ցեղասպանությունը կատարված իրողություն է:

К.Сирунян: Более 20 государств признали факт Геноцида армян
Документальные материалы о Геноциде армян в Османской империи 1915 года в немецких архивах всегда были открыты для изучения, историки до сих пор работают в этих архивах и проведены многочисленные исследования. Об этом сообщил сегодня в ходе встречи журналистами тюрколог Карен Сирунян.
По словам К.Суреняна, Геноцид армян – это факт и более 20 государств мира признали его. «Правительство Германии в 2005 году признало Геноцид армян, это решение принято на основании фактов, которые хранятся в немецких архивах», - подчеркнул К.Сирунян.
Обратившись к заявлению госминистра Турции по вопросам ЕС Эгемена Багыша о том, что Геноцида армян не было, К.Суренян подчеркнул, что высказывания любых официальных лиц должны основываться на фактах.
При этом тюрколог отметил, что две оппозиционные турецкие партии – Партия национального единства и Народно-республиканская партия (НРП) – собираются представить судебные иски против всех стран, признавших Геноцид армян.
По мнению К.Сируняна, подобная деятельность Турции не приведет к какому-либо результату. «Двадцать государств, уже признавшие Геноцид армян, не нуждаются в обсуждении этого вопроса, поскольку Геноцид армян – это факт», - сказал К.Сирунян.