Նախագահն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախօրեին ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը, ովքեր Հայաստան են ժամանել ԱՄՆ-ից Աֆղանստան ճանապարհին:
Կոնգրեսականների պատվին տրված ընթրիքի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ մեծապես կարևորում է ակտիվ շփումները ԱՄՆ կոնգրեսում Հայաստանի բարեկամների հետ, որոնց աջակցությունը տարիներ շարունակ էական նշանակություն է ունեցել Հայաստանում ժողովրդավարության կայացման և ամրապնդման, ինչպես նաև մեր տարածաշրջանում կայունության պահպանման գործում: «Օգտվելով այս պատեհ առիթից` ցանկանում եմ երախտիքի խոսք հայտնել բոլորիդ` անկախությունից ի վեր Հայաստանին հատկացվող ֆինանսական, մարդասիրական և տեխնիկական օժանդակությունը հնարավոր դարձնելու համար:
Այս տարի լրանում ԱՄՆ-ի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը և ուրախ եմ, որ այդ հոբելյանը նշում ենք մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման լավագույն մակարդակի վրա»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
ԱՄՆ կոնգրեսականները կարևորել են Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև հարաբերությունների զարգացումը. «Ձեր նվիրվածությունը Հայաստանում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայությանը օրինակ կարող է լինել շատ-շատերի համար»,-ասել է Դեյվիդ Դրայերը:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ՝ ընդգծելով երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության ամրապնդման կարևորությունը:Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակից:

President of Armenian Republic Serzh Sargsyan received today delegation of the US Congressmen, who have arrived in Armenia from the US on route to Afghanistan.
At the dinner in honor of the Congressmen, President Serzh Sargsyan noted that he attaches the utmost importance to the contacts with the friends of Armenia in Congress whose support has had its considerable impact on the establishment and development of democracy in Armenia as well as on the preservation of stability in our region. “Taking this opportunity, I would like to express gratitude to you all for making possible financial, humanitarian and technical assistance to Armenia from day one of our independence.
This year marks the 20th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and the United States, and I am glad that we are celebrating this jubilee on the highest level,” President Serzh Sargsyan said.
The Congressmen stressed the importance of the development of the US-Armenia relations. Your commitment to human rights, democracy and the rule of law in Armenia can be an example for many, many others,” Congressman David Dreier said.
At the meeting discussed was a wide range of issues pertinent to the development and deepening of the Armenian-American relations and stressed was the importance of strengthening bilateral and multilateral cooperation, the president’s Press office reports.