Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպումն անցել է կառուցողական մթնոլորտում
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկն այսօր Փարիզում մասնակցել են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու Էլմար Մամեդյարովի միջև կայացած հանդիպմանը: Այս մասին ասված է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում զետեղված հաղորդագրությունում:
«Համանախագահները նախարարների հետ քննարկել են ԼՂ հակամարտության լուծմանը միտված առաջնթացի ուղիները, հումանիտար կապերի զարգացման, հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննման մեխանիզմներին ու պատմամշակութային արժեքների պահպանմանն առնչվող հետագա աշխատանքները:
Համանախագահները կրկին իրենց մտահոգությունն են հայտնել շփման գծի երկայնքով արձանագրված վերջին միջադեպերի առնչությամբ` ընդգծելով 1994 թ-ին ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմի պահպանման կարևորությունը:
Արտգործնախարարներն իրենց վճռականությունն են հայտնել շարունակել աշխատանքը համանախագահների հետ հակամարտության խաղաղ լուծման, ինչպես նաև վստահության ամրապնդման միջոցներ իրականացման հարցում, ինչը կարող է բարելավել բանակցությունների մթնոլորտը:
Հանդպումն անցել է դրական և կառուցողական մթնոլորտում: Համանախագահները ծրագրում են գալիք շաբաթների ընթացքում այցելել տարաշածրջան»,- ասված է հայտարարությունում:

Встреча Налбандян-Мамедъяров прошла в конструктивной атмосфере
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Роберт Брадтке (США), Игорь Попов (Россия), Жак Фор (Франция), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анжей Каспшик участвовали сегодня на встрече глав МИД Армении и Азербайджана, Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Париже. Об этом говорится в заявлении, размещенном на официальном сайте ОБСЕ.
«Сопредседатели обсудили с главами МИД пути достижения прогресса в урегулировании карабахского конфликта, дальнейшие работы, касающиеся развития гуманитарных связей, механизмов расследования случаев нарушения режима прекращения огня и сохранения историко-культурных ценностей.
Сопредседатели вновь выразили обеспокоенность в связи с недавними инцидентами вдоль линии соприкосновения, подчеркнув необходимость соблюдения подписанного в 1994 году соглашения о прекращении огня.
Министры иностранных дел выразили решимость продолжать работу с сопредседателями для достижения мирного урегулирования, а также готовность к осуществлению шагов по укреплению доверия, которые могли бы создать более благоприятную атмосферу для переговоров», - говорится в сообщении.
В документе подчеркивается, что встреча прошла в позитивной, конструктивной атмосфере, и в качестве следующего шага сопредседатели посетят регион в ближайшие недели.