Սահմանադրության կարևոր առաքելությունը համերաշխության ապահովումն է
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել սահմանադրության օրվա առթիվ, ուղերձի մեջ նշվում է.
Հուլիսի 5-ը մեր նոր պետականության կարևորագույն տոներից է, որով մենք մեր նվիրվածությունն ենք արտահայտում Հայաստանի Հանրապետության Հիմնական օրենքի մեջ ամրագրված արժեքներին ու իդեալներին:
Մեր Սահմանադրության կարևոր առաքելությունը հասարակական համերաշխության ապահովումն է, որին չենք կարող հասնել առանց օրենքի գերակայության և սահմանադրական իրավունքների անվերապահ հարգման: Այստեղ պետք է խոստովանենք, որ ունենք խնդիրներ: Ակնհայտ է, որ Սահմանադրությամբ հռչակված ժողովրդավարական արժեքները, այդ թվում՝ անկախ որևէ հատկանիշից օրենքի առջև բոլորի հավասարության սկզբունքը, առօրյա կյանքում պետք է անվերապահորեն դրվեն մեր հասարակության և պետության մեջ առկա հակասությունների լուծման հիմքում:
Միայն քաղաքացիական հասարակության հետ արդյունավետ կապի մեջ պետությունը կարող է դառնալ իրապես ժողովրդավարական և կառուցել քաղաքակիրթ հասարակարգ, որում ազատությունը և հասարակական կարգը լիովին հավասարակշռված են: Հասարակական համերաշխության համար պատասխանատու ենք բոլորս, հասարակության բոլոր շերտերը, և բոլորիս պարտքն է համատեղ ջանքերով օր առաջ վերացնել հռչակված արժեքների և իրականության մեջ առկա խզումը: Այս ճանապարհին մեր ամենահուսալի հենարանը դարձյալ Սահմանադրությունն է՝ նրա տառն ու ոգին:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս՝ այն հաստատ համոզմունքով, որ մեր Սահմանադրությունը դեռ ծառայելու է Հայաստանի քաղաքացիների բազում սերունդների՝ շարունակելով լինել մեր պետական, հասարակական, քաղաքական ու սոցիալական կյանքը կարգավորող ամենահեղինակավոր փաստաթուղթը»:

Президент Армении поздравил граждан с Днем Конституции
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание в связи с Днем Конституции. Как сообщили в пресс-службе президента, в поздравлении говорится:
«5 июля – один из важнейших праздников нашей новой государственности, которым мы выражаем нашу преданность ценностям и идеалам, зафиксированным в Основном Законе Республики Армения.
Важная миссия нашей Конституции – обеспечение общественной солидарности, чего не сможем достичь без верховенства закона и безоговорочного уважения конституционных прав. Здесь надо признаться, что у нас имеются проблемы. Очевидно, что провозглашенные Конституцией демократические ценности, в том числе принцип равенства всех перед законом независимо от каких-либо качеств, в повседневной жизни должны безоговорочно закладываться в основу решения имеющихся в нашем обществе и государстве противоречий.
Только в эффективной связи с гражданским обществом государство может стать реально демократическим и построить цивилизованное общество, в котором свобода и общественный строй совершенно сбалансированы. За общественную солидарность ответственны мы все, все слои общества, и долг всех нас совместными усилиями устранить имеющийся разрыв между декларированными ценностями и реальностью. Самой надежной нашей опорой на этом пути является Конституция, ее буква и дух.
Еще раз поздравляю всех нас – с тем твердым убеждением, что наша Конституция еще послужит многим поколениям граждан Армении, продолжая оставаться самым авторитетным документом, регулирующим нашу государственную, общественную, политическую и социальную жизнь».