Օսկանյանը դիմել է վերաքննիչ դատարան
Սիվիլիթաս հիմնադրամի հիմնադիր և խորհրդարանի անդամ Վարդան Օսկանյանը դիմել է վերաքննիչ դատարան՝ բողոքարկելու Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ սույն թվականի հուլիսի 23-ին կայացրած որոշումը: Այդ որոշումով դատարանը հրաժարվել էր բավարարել Վարդան Օսկանյանի բողոքը, որով նա պահանջում էր վերացնել ՀՀ կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության կողմից 2012 թ. մայիսի 25-ին քրեական գործ հարուցելու մասին որոշումը:
Հիմնադրամից փոխանցում են` Վարդան Օսկանյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանի պնդմամբ՝ բոլոր հիմքերը կան վերաքննիչ դատարան դիմելու համար: «Դատարանը իր պատճառաբանությունների մեջ նշում է, որ Վարդան Օսկանյանի իրավունքները չեն խախտվել, ինչը որևէ կերպ չպատճառաբանված եզրահանգում է: Միաժամանակ, դատարանը չի անդրադարձել և չի պատասխանել մեր բողոքի փաստարկներին»,- մեկնաբանել է Տիգրան Աթանեսյանը:
Սիվիլիթաս հիմնադրամի տնօրեն Սալբի Ղազարյանը Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին հասցեագրված նամակով հարցադրում է արել, թե ինչ հանգամանքներով է պայմանավորված Սիվիլիթաս հիմնադրամի՝ պետական բյուջեի հետ փոխհարաբերությունների ճշտության ստուգումների կասեցումը: Ստուգումները, որոնք երկարաձգումից հետո պետք է ավարտվեին 2012 թ. օգոստոսի 3-ին, ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հուլիսի 23-ից կասեցվել են 30 աշխատանքային օրով:

Вардан Осканян обратился в Апелляционный суд Армении
Основатель фонда «Сивилитас», депутат парламента Армении от партии «Процветающая Армения» Вардан Осканян обратился в Апелляционный суд Армении для обжалования решения суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш, принятого 23 июля этого года. Суд данным решением отказался удовлетворить требование В.Осканяна отменить решение Службы национальной безопасности Армении о возбуждении уголовного дела 25 мая 2012 года.
Как сообщают из фонда «Сивилитас», адвокат В.Осканяна Тигран Атанесян утверждает, что для обращения в Апелляционный суд есть все основания. «Суд в своих обоснованиях указывает на то, что права Вардана Осканяна не нарушались, однако это неаргументированное заключение. Вместе с тем, суд не обратился к представленным в нашей жалобе обоснованиям и не ответил на них», - прокомментировал Тигран Атанесян.
Директор фонда «Сивилитас» Сальби Казарян обратилась с письменным запросом к председателю Комитета госдоходов Армении Гагику Хачатряну относительно того, чем обусловлено приостановление проверок в фонде «Сивилитас».