ՄԱԿ-ը ավարտել է իր խաղաղապահ առաքելությունը Սիրիայում
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը որոշում է կայացրել դադարեցնել ՄԱԿ-ի առաքելությունը Սիրիայում, գրում է Ռոսաբալտ.ռուն(rosbalt.ru):
ՄԱԿ-ում Ֆրանսիայի ներկայացուցչի խոսքերով՝ նման որոշում կայացնելու համար պատճառ է հանդիսացել այն, որ առաքելության հետագա աշխատանքներիի համար Սիրիայում չեն ստեղծվել համապատասխան պայմաններ։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունն ավելի վաղ խորհուրդ էր տվել Անվտանգությաn խորհրդին երկարաձգել իր առաքելությունը Սիրիայում:
Նշենք, որ նրանց առաքելությունը ավարտվում է օգոստոսի 19-ին, իսկ Քոֆի Անանինը` օգոստոսի 31-ին:
Շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն, նրան այդ պաշտոնում կփոխարինի Ալժիրի ԱԳ նախարար Լախդար Բրախիմին:

A day after a bombing near the U.N. observer headquarters in Damascus, the United Nations Security Council decided to end the U.N. monitoring mission in Syria when its mandate expires on Sunday, the Voice of America reported.
“The mandate of UNSMIS is over,” French U.N. Ambassador Gerard Araud told reporters after the decision. The U.N. envoy from Russia, a chief Syria ally, said the Kremlin regrets the decision and will continue to push for a diplomatic solution to the near 18-month-long uprising in Syria.
Thursday's Security Council session follows a Syrian warplane attack on Wednesday in the rebel-controlled northern town of Azaz, where more than 40 civilians were reported killed and more than 100 others wounded.