Լույս է տեսել «Հայատյացությունը Ադրբեջանում» գիրքը
Այսօր տեղի ունեցավ «Հայատյացությունը Ադրբեջանում» («Армянофобия в Азербайджане») գրքի շնորհանդեսը: Գիրքը կազմվել է Ադրբեջանի ադրբեջանական մամուլի, պաշտոնական հայտարարությունների ուսումնասիրության հիման վրա:
Գրքում ներկայացված նյութերը հավաքել են հինգ տարվա ընթացքում ադրբեջանալեզու, ռուսալեզու, անգլալեզու աղբյուրներից: Ըստ գրքի համահեղինակ, «Այլատյացության կանխման նախաձեռնություն» ՀԿ-ի ղեկավար Արմինե Ադիբեկյանի՝ տեղեկությունները հավաքվել են պահպանելու նպատակով, քանի ադրբեջանցիները հաճախ վերացնում են հետքերը:
«Գիրքն առաջին հերթին երրորդ կողմի հասարակության համար է, Մինսկի խմբի համար է, ով փորձում է առաջ բերել հումանիտար ծրագրեր, որպեսզի հասարակությունների մակարդակով փորձենք որևէ լուծում գտնել: Լուծում գտնելու համար առաջին հերթին պետք է հասկանալ, թե ինչ է կատարվում ադրբեջանական հասարակությունում: Այսօր Ադրբեջանում բացարձակ հայատյացության մեջ են դաստիարակում երեխաներին: Հայատյացության դրսևորումներ դասագրքերում, հեքիաթներում, հեռուստատեսությամբ, իսկ երեխաները պաշտպանվելու միջոց չունեն: Մեր երեխաների կողքին ապրելու են այդ սերնդի ներկայացուցիչները, ինչը մեզ համար վտանգավոր իրավիճակ է ստեղծում»,- իր հերթին նշեց ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան:
Նշենք, որ «Հայատյացությունը Ադրբեջանում» գիրքը լույս է տեսել ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի» աջակցությամբ: Այն հետագայում կունենան նաև անգլերեն տարբերակ:

Состоялась презентация книги «Армянофобия в Азербайджане»
Сегодня состоялась презентация книги «Армянофобия в Азербайджане». Книга составлена на основе исследований азербайджанской прессы, официальных заявлений. Материалы были собраны в течение пяти лет из азербайджаноязычных, русскоязычных, англоязычных источников.
По словам соавтора книги Армине Адибекян, сведения собраны в качестве архива, поскольку Азербайджан зачастую уничтожает все следы.
«Книга, в первую очередь, предназначена для третьего читателя, Минской группы, чтобы на уровне общественности попытаться найти решение, а для этого необходимо понять, что творится в азербайджанском обществе. Дети в Азербайджане сегодня воспитываются в атмосфере армянофобии. Эта атмосфера чувствуется везде – в учебниках, сказках. На телевидении, а дети лишены возможности защищаться. Рядом с нашими детьми будут жить представители этого поколения, что создает для нас опасную ситуацию», - сказала соавтор книги Анжела Элибегова.
Отметим, что книга издана при содействии Центра информации и общественных связей аппарата президента Армении. Книга будет переведена также на английский язык.