Բուլղարիայում միացել են Քեսաբի համար համահայկական հանգանակությանը
Ապրիլի 12-ին Սոֆիայում ՀՀ դեսպանությունում տեղի ունեցավ Բուլղարիայի Հանրապետության Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող հանձնախմբի կենտրոնական կոմիտեի երկրորդ նիստը, որը վարեց կենտրոնական կոմիտեի նախագահ, Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Արսեն Սհոյանը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Նիստի օրակարգային հարցերից էր կոմիտեի կազմում կատարված փոփոխությունները և լրացումները, որն ընդունվեց միաձայն։
Կենտրոնական կոմիտեի որոշմամբ ընդունվեցին հայտարարություններ Սիրիայի Քեսաբ քաղաքում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունները դատապարտելու և համահայկական հանգանակությանը միանալու մասին:

В Болгарии присоединились к инициативе по оказанию помощи армянам Кесаба
В посольстве Армении в Софии 12 апреля состоялось второе заседание центрального комитета комиссии по координации в Республике Болгария мероприятий, посвященных 100-ой годовщине Геноцида армян. Заседание проходило под председательством председателя комиссии, посла Армении в Болгарии Арсена Схояна.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе заседания были единогласно одобрены выполненные в составе комиссии изменения и дополнения.
Решением центрального комитета были приняты заявления об осуждении трагических событий в армянонаселенном городе Кесаб и присоединении к инициативе Всеармянского фонда «Айастан» по оказанию помощи армянам Кесаба и Сирии.