Հովիկ Աբրահամյանն ամենաներդաշնակ թեկնածուն էր. Քաղտեխնոլոգ (Տեսանյութ)
Քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը թեև դժվարանում է ասել, թե որոնք էին նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականի իրական պատճառները, այնուամենայնիվ՝ նա գտնում է, որ նոր վարչապետի փոփոխմամբ մեր ներքաղաքական կյանքում հետաքրքիր զարգացումներ են սպասվում:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում նա նշեց, որ իր համար Հովիկ Աբրահամյանն ընդունելի թեկնածու էր ի սկզբանե:
«Ընդունելի է ինձ համար, ընդունելի լինի բոլորի համար: Մնում է 7 տեղ բաժանեն»,- նշեց նա՝ ընդգծելով, որ վարչապետի փոփոխությունը նորմալ ներքաղաքական գործընթաց է, որը տեղի է ունենում նորմալ զարգացած երկրներում:
«Հովիկ Աբրահամյանի ընտրությունը անակնկալ չէր ոչ մեկի համար: Եթե վերցնենք ընդհանուր քաղաքական դաշտը, ապա այս քաղաքական համակարգի համար Հովիկ Աբրահամյանն ամենաճիշտ ու ամենաներդաշնակ թեկնածուն էր և ոչ մի անակնկալ բան այստեղ չկա: Իսկ եթե վերցնենք քաղաքական կոմպլեքսը, ապա միշտ ասել եմ՝ եթե ԲՀԿ-ն չհամաձայնի կոալիցիայի մաս կազմել, Հովիկ Աբրահամյանը չի դառնա վարչապետ»,- մանրամասնեց քաղտեխնոլոգը՝ ընդգծելով, որ ակնհայտ երևում է, որ այս ընթացքում տեղի են ունեցել ինչ-որ ներքաղաքական բանակցություններ:
«Խնդիրը նրանում չէ՝ ԲՀԿ-ն կկազմի՞ կոալիցիայի մաս, թե՞ ոչ: Ես շարունակում եմ պնդել ու համոզված եմ, որ կա ընդհանուր պայմանավորվածություն»,- հավելեց նա՝ նկատելով, որ հենց այդ ֆոնում էր, որ տեղի ունեցավ Սերժ Սարգսյան-Հովիկ Աբրահամյան-Գագիկ Ծառուկյան հանդիպումը:
«Չեմ կարծում, թե Գագիկ Ծառուկյանը գնացել էր Սերժ Սարգսյանի մոտ, որ ասի, որ իր վրա հույս չդնեն: Ինչ են պայմանավորվել՝ ես չգիտեմ, որովհետև ոչ մեկը ոչինչ չի ասում, բայց այն որ կա պայմանավորվածություն, դա արդեն իսկ ակնհայտ է, քանի որ դրանից հետո էր, որ հաստատվեց Հովիկ Աբրահամյանին վարչապետ նշանակվելու հարցը», ասաց նա:
Անդրադառնալով 4 ներքաղաքական ուժերի համագործակցությունը՝ Կ. Քոչարյանը նշեց, որ չի կարող ասել, թե հրաշալի քառյակը «ճաք է տվել, թե գաջվել է», բայց իր համար պարզ է մի բան. «Կա որոշակի պայմանավորվածություն: Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նրանց զգուշացրեց, որ խաղեր չտան, բայց այդ ուժերը արդեն խաղեր տվել են: Հիմա կոալիցիա կմտնեն, չեն մտնի, չեմ կարող ասել, բայց որ խաղեր տվել են՝ դա փաստ է: Եթե չտային, Հովիկ Աբրահամյանը չէր դառնա վարչապետ: Ինչ վերաբերում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանին հորդորին, ապա պետք է հարցնել հենց Լևոն Տեր-Պետրոսյանին՝ ինքը համաձայն կլիներ իր խնամու տեսակետի հետ, թե ոչ»,- հավելեց նա:
Իսկ նորընտիր վարչապետի հետագա անելիքներին մասին խոսելիս՝ բանախոսը նշեց, որ երկրի վիճակը լուրջ է: «Հայաստանին պետք է ոչ թե սիրված վարչապետ, այլ «ճգնաժամային մենեջեր», ով կկարողանա երկիրը ոտքի կանգնեցնել: Իսկ յուրաքանչյուր ոլորտում անհրաժեշտ են լիդեր մենեջերներ, որոնք կարող են երկիրը տանել առաջ, որոնց գոնե կլսի իրենց ոլորտը, և որոնք կնստեն իրենց ոլորտների հետ ու կքննարկեն, թե ինչ կարելի է անել: Միայն, այս դեպքում կարելի է դուրս գալ այս հիմար ճգնաժամային վիճակից»,- ասաց Քոչարյանը:

Политтехнолог: Овик Абраамян – самый подходящий кандидат
С отставкой премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна во внутриполитической жизни республики ожидаются интересные развития. Об этом заявил сегодня журналистам в ходе пресс-конференции политтехнолог Карен Кочарян.
По его словам, кандидатура Овика Абраамяна является приемлемой для всех. «То, что выбор пал на Овика Абраамяна, не было сюрпризом ни для кого. Если брать общее политическое поле, то Овик Абраамян – самый правильный и подходящий кандидат», - сказал К.Кочарян.
Как отметил политтехнолог, очевидно, что в течение этого периода проходили какие-то переговоры. «Вопрос не в том, составит партия «Процветающая Армения» часть коалиции или нет, я уверен, что есть общая договоренность», - заявил он.
«Не думаю, что Гагик Царукян пошел к Сержу Саргсяну, чтобы сказать, чтобы на него не надеялись. О чем они договорились, я не знаю, поскольку никто ничего не говорит, но то, что есть договоренность, очевидно, поскольку кандидатура Овика Абраамяна была утверждена именно после этого», - сказал К.Кочарян.
Касаясь сотрудничества четырех политических сил, Карен Кочарян отметил, что, несмотря на то, что Левон Тер-Перосян предупредил их о том, чтобы избегать политических игр, однако партии уже начали делать это.
«Вступят они в коалицию или нет, не могу сказать, ясно одно, что они уже вступили в политические игры, в противном случае Овик Абраамян не стал бы премьер-министром», - заявил политтехнолог.
Обратившись к предстоящим действиям премьера, политтехнолог отметил, что ситуация в стране серьезная. «Армении нужен не приемлемый для всех премьер-министр, а «кризисный менеджер», который сумеет поставить страну на ноги. В каждой отдельной сфере необходимы лидеры-менеджеры, которые смогут продвигать страну вперед, к которым будут прислушиваться в сфере. Только в таком случае можно вывести страну из этой кризисной ситуации», - сказал К.Кочарян.