Մինսկում ՄՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին համաձայնագիր կստորագրվի
Սերժ Սարգսյանը ապրիլի 29-ին մեկնելու է Մինսկ՝ մասնակցելու Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին, որի ընթացքում էլ, ըստ ամենայնի, կնախանշվեն Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության մասին համաձայնագրի ստորագրման ժամկետները:
Այս մասին երեկ «Հայկական Ժամանակի» թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար, Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությանը նախապատրաստող աշխատանքային խմբի ղեկավար Կարինե Մինասյանը։
Ճանապարհային քարտեզով նախատեսված հիմնական աշխատանքները, Մինասյանի փոխանցմամբ, ավարտվել են, և եթե որոշ բանակցային հարցեր աշխատանքային խումբը մինչ նշված օրը չհասցնի համաձայնեցնել, դա նախագահները անձամբ կանեն:
Ապրիլին 29-ի համաձայնագիրը՝ ՄՄ-ին Հայաստանի անդամագրվելու մասին, ստորագրլու են ՌԴ, Ղազախստանի, Բելառուսի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը, Նուրսուլթան Նազարբաևը, Ալեքսանդր Լուկաշենկոն և Սերժ Սարգսյանը:
Նշենք, նաև, որ այս պահի դրությամբ վերջնական որոշում չկա շուրջ 900 այն ապրանքատեսակների շուրջ, որոնց Մաքսատուրքը Հայաստանում ավելի ցածր է, քան ՄՄ տարածքում: Եթե համաձայնություն չկայացվի, ոչ ՄՄ տարածքից Հայաստան ներկրվող այդ ապրանքները ՄՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունից հետո կարող են կտրուկ թանկանալ:

«Айкакан жаманак»: Саргсян 29 апреля подпишет соглашение о вступлении в ТС
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что 29 апреля президент Армении Серж Саргсян поедет в Минск на заседание Высшей Евразийской экономической комиссии, на которой, по всей вероятности, будет подписано соглашение о вступлении Армении в Таможенный союз.
В беседе с корреспондентом издания замминистра экономики, руководитель рабочей группы по подготовке вступления Армении в ТС Карине Минасян заявила, что предусмотренные «дорожной картой» работы в основном завершены.
Соглашение подпишут президенты России, Казахстана, Белоруссии и Армении.
Издание отмечает, что на данный момент нет окончательного решения вокруг 900 наименований товаров, таможенная пошлина на которые в Армении намного ниже, чем на территории стран Таможенного союза. Если не будет принято окончательного решения, то эти товары после вступления в ТС могут резко подорожать.