Արաբագետ. Եթե Ասադն առաջադրվի, հավանաբար, կվերընտրվի
Սիրիայում առաջիկայում սպասվող նախագահական ընտրություններին գործող նախագահ Բաշար Ալ Ասադը դեռևս չի առաջադրվել, բայց նրա առաջադրման դեպքում նա, հավանաբար, կվերընտրվի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց արաբագետ Հայկ Քոչարյանը:
Արաբագետի կարծիքով` Սիրիայի հայ համայնքի նախընտրած թեկնածուն ևս Ասադն է.
«Վերջին շրջանում կառավարական ուժերը բավականին լուրջ հաջողությունների են հասնում Սիրիայում: Մինչև ամսվա վերջ պետք է, որ ավարտվի քիմիական զենքի ոչնչացման գործընթացը: Այսօրվա դրությամբ արդեն ոչնչացվել է դրա 80%-ը»,- ասաց Հայկ Քոչարյանը, միաժամանակ նշելով, որ հայ համայնքի ներկայացուցիչների զգալի հատված էլ աջակցում է ոչ զինված ընդդիմությանը.
«Ամեն դեպքում հայ համայնքը փորձելու է պահպանել իր զգոնությունն ու աջակցել այն ուժին, որը հիմա իր անվտանգության երաշխավորն է, իսկ այդպիսին հիմա կառավարական ուժերն են»,- ասաց արաբագետը:

Expert: Assad likely to be reelected if he runs for president again
The incumbent President of Syria Bashar Assad has not yet nominated himself for presidential elections due in Syria soon, Hayk Kocharian, an Arabist, said during a press conference today.
In his opinion, Bashar Assad is the preferred candidate of the Armenian community in Syria.
“The Syrian government troops have recently achieved serious success. The chemical weapons destruction process is expected to finish by the end of the month.80% of chemical weapons have been destroyed as of today,” Hayk Kocharian said.
He noted at the same time that a large part of Armenian community members support the unarmed opposition.
In any case, the Armenian community will attempt to support the force guaranteeing its security. The government forces are such a force at the moment,” the Arabist said.