Արաբագետ. Եթե Ասադն առաջադրվի, հավանաբար, կվերընտրվի
Սիրիայում առաջիկայում սպասվող նախագահական ընտրություններին գործող նախագահ Բաշար Ալ Ասադը դեռևս չի առաջադրվել, բայց նրա առաջադրման դեպքում նա, հավանաբար, կվերընտրվի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց արաբագետ Հայկ Քոչարյանը:
Արաբագետի կարծիքով` Սիրիայի հայ համայնքի նախընտրած թեկնածուն ևս Ասադն է.
«Վերջին շրջանում կառավարական ուժերը բավականին լուրջ հաջողությունների են հասնում Սիրիայում: Մինչև ամսվա վերջ պետք է, որ ավարտվի քիմիական զենքի ոչնչացման գործընթացը: Այսօրվա դրությամբ արդեն ոչնչացվել է դրա 80%-ը»,- ասաց Հայկ Քոչարյանը, միաժամանակ նշելով, որ հայ համայնքի ներկայացուցիչների զգալի հատված էլ աջակցում է ոչ զինված ընդդիմությանը.
«Ամեն դեպքում հայ համայնքը փորձելու է պահպանել իր զգոնությունն ու աջակցել այն ուժին, որը հիմա իր անվտանգության երաշխավորն է, իսկ այդպիսին հիմա կառավարական ուժերն են»,- ասաց արաբագետը:

Эксперт: В случае выдвижения Башар Асад, скорее всего, будет переизбран
Действующий президент Башар Асад пока не выдвинул свою кандидатуру на предстоящих в ближайшее время президентских выборах в Сирии. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции арабист Айк Кочарян.
По мнению эксперта, для армянской общины Сирии Башар Асад является предпочтительным кандидатом.
«В последнее время правительственные войска достигают серьезных успехов в Сирии. До конца месяца должен завершиться процесс уничтожения химоружия. По состоянию на сегодняшний день уничтожено 80% химического оружия», - сказал Айк Кочарян.
При этом арабист отметил, что значительная часть представителей армянской общины поддерживают невооруженную оппозицию.
«Во всех случаях, армянская община попытается оказать содействие той силе, которая сейчас гарантирует ее безопасность, а такой силой в настоящее время являются правительственные силы», - заявил арабист.