Փորձագետի բլոգ. Ադրբեջանը տարածաշրջանային սպառնալիք է
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի համար որևէ երկիր ռազմական սպառնալիք չի ստեղծում:
Զաքիր Հասանովի այս հայտարարությունը բավականին հետաքրքիր իրավիճակ է ստեղծում. եթե Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտարարում է, որ ոչ մի երկիր ռազմական սպառնալիք չի ստեղծում իր երկրի համար, ապա խոստովանում է, որ Հայաստանն ու Արցախը պատասխանատվություն չեն կրում տարածաշրջանի ռազմականացման, անկայունության, ինչպես նաև` ռազմական գործողությունների հնարավոր վերսկսման համար:
Հասանովն այս «ինքնավստահ» հայտարարություններով իր վրա է վերցնում տարածաշրջանում առկա վտանգավոր երևույթների պատասխանատվությունն ու նախապես ամրագրում, որ էսկալացիոն զարգացումների միակ պատասխանատուն պաշտոնական Բաքուն է:
Տարբեր ժամանակներում առիթ եղել է նշելու, որ միջազգային հանրության գնահատականները տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի հարցում ընդհանուր, անհասցե բնույթ են կրում: Սակայն այս հայտարարությամբ, Ադրբեջանը լուծեց հասցեականության խնդիրը` քննադատությունների սլաքն ավտոմատ ուղղելով իր ուղղությամբ:
Իր հայտարարություններով ադրբեջանցի բարձրաստիճան չինովնիկը մեծ ծառայություններ մատուցեց ոչ միայն Հայաստանին ու Արցախին, այլև միջազգային հանրությանը, ով որպես կանոն, «հավասարակշռություն պահպանելու սկզբունքից» ելնելով զերծ էր մնում կոնկրետ գնահատականներից:
Հայաստանի խնդիրը` ցույց տալու տարածաշրջանում լարվածության, սպառնալիքի օջախը, կարելի է լուծված համարել, ընդ որում` Հայաստանի փոխարեն դա արեց Ադրբեջանը` բավականին հիմնավոր:
Երկրորդ, Հասանովը կանաչ լույս վառեց միջազգային հանրության համար` տարածաշրջանի վերաբերյալ գնահատականներ հնչեցնելիս` լինել առավել անկաշկանդ ու հասցեական, քանզի Ադրբեջանը ագրեսոր լինելն իր համար ինքնահաստատման ու ինքնադրսևորման հնարավորություն է դիտում:
Վերջին շրջանում Ադրբեջանում կրկին ակտիվացվել է ագրեսիվ հռետորաբանությունը. ադրբեջանցի տարբեր պաշտոնյաներ, մեկը մյուսին հերթ չտալով խոսում են ադրբեջանական բանակի «գերբնական ուժի» ու «ցանկացած խնդիր լուծելու» ունակության մասին: Այն, որ ադրբեջանական բանակն աշխարհի լավագույն բանակների շարքին չի դասվում, ինչպես Բաքվում են պնդում, փաստ է, սակայն, որ այն անընդհատ սպառազինվում է ու իրական սպառնալիք ստեղծում տարածաշրջանի համար: Այնպես որ, պետք չէ Ադրբեջանից հնչող բոլոր հայտարարությունները որպես իրականություն ընդունել, սակայն առավել վտանգավոր է` այնտեղից եկող վտանգներն անտեսել:

Блог эксперта: Азербайджан представляет угрозу региональной безопасности
Министр обороны Азербайджана Закир Гасанов заявил, что «не видит никаких военных угроз для Азербайджана».
Это заявление Закира Гасанова создает довольно интересную ситуацию: если Азербайджан официально заявляет, что никакая страна не создает для него военной угрозы, то фактически признается в том, что Армения и Арцах не несут ответственность за гонку вооружений, нестабильность в регионе, а также за возможное возобновление военных действий.
Гасанов такими «самоуверенными» заявлениями берет на себя ответственность за существующие в регионе опасные явления, заранее констатируя, что за эскалацию напряжения ответственен лишь официальный Баку.
В разное время и по разным поводам отмечалось, что оценки международного сообщества относительно создавшейся ситуации в регионе имеют общий, неадресный характер. Однако этим заявлением Азербайджан решил вопрос адресности, автоматически направив стрелку критики в свое направление.
Своими заявлениями высокопоставленный азербайджанский чиновник не только оказал услугу Армении и Арцаху, но и международному сообществу, которое, как правило, исходя из принципа «сохранения баланса» избегало конкретных оценок.
Задачу Армении – показать очаг напряженности, угрозы в регионе – можно считать решенной, при этом вместо Армении, это сделал Азербайджан и довольно основательно.
Во-вторых, Гасанов дал «зеленый свет» международному сообществу при озвучивании оценок по ситуации в регионе – быть максимально раскованными и адресными, поскольку рассматривает имидж Азербайджана как агрессора в качестве возможности самоутверждения и самовыражения.
В последнее время в Азербайджане вновь активизировалась агрессивная риторика: различные азербайджанские чиновники, не давая друг другу очереди, говорят о «сверхъестественной силе» азербайджанской армии и ее способности «решать любую задачу». То, что азербайджанская армия не относится к числу лучших армий в мире, как утверждают в Баку, – факт, однако эта армия постоянно вооружается и создает реальную опасность для региона. Таким образом, не следует принимать в качестве истины все озвучиваемые из Азербайджана заявления, однако более опасно игнорировать идущие оттуда опасности.