«Հայ-թուրքական երկխոսությանը կողմ եմ, բայց այդ ձեռքերը չպետք է մնան օդում»
Հայաստանում են գտնվում թուրքական «Կանաչներ և ձախ ապագա» կուսակցության ներկայացուցիչները: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը կուսակցության անդամ, լրագրող Ադնան Գենչը ասաց, որ Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության հարցը սկսել է բարձրաձայնվել քաղաքական գործիչների կողմից:
«Այն, որ Ցեղասպանությունը եղել է, փաստ է և դրանից 100 տարի հետո Քեսաբում Թուրքիան երկրորդ տեղահանությունն է իրականացրել: Մենք վերջերս այցելել էինք Թուրքիայի միակ հայկական գյուղը, որտեղ գտնվում էին մի շարք քեսաբցիներ»,-ասաց նա, նշելով, որ Ցեղասպանության ճանաչման և հատուցման հարցը իրենց կուսակցության օրակարգում է:
Ա. Գենչի խոսքով՝ իրենք բոլորովին մտահոգություն չունեն, որ Ծիծեռնակաբերդ այցելելուց հետո հալածանքների կենթարկվեն Թուրքիայում:
Ասուլիսի մյուս բանախոս, թուրք քաղաքական գործիչ Ուֆուկ Ուրասը նշեց, որ իրենք կողմ են հայ-թուրքական երկխոսությանը, կարևոր է, որ այդ ձեռքերը չմնան օդում:
Ասուլիսին ներկա էր նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արագած Ախոյանը, ով ասաց, որ նրանք այստեղ են՝ քաղաքացիական հասարակությունների հետ երկխոսություն սկսելու, այլ ոչ թե «նամյոկ» անելու համար և թուրքերի հետ քննարկումներ են կազմակերպվելու:

Members of Turkey’s Greens and the Left Party of the Future are on a visit to Armenia. The party member, writer and publicist Adnan Genc told reporters today that Turkish political figures have begun to voice the Armenian Genocide issue.
“It is a fact that a hundred years ago genocide was committed against the Armenian people, and a hundred years later Turkey again deported Armenians in Kessab. We recently visited Turkey’s only Armenian-populated village where we saw some of Kessab Armenians,” he noted.
Adnan Genc said that recognition of the Armenian Genocide and compensation remain on the agenda of Greens and the Left Party of the Future.
In his words, they will visit Yerevan’s Tsitsernakaberd Memorial Complex to the victims of the Armenian Genocide, adding that they don’t care how this fact will be perceived in Turkey.
Another participant of the press conference, Turkish political and public figure, former MP Ufuk Uras said they support an Armenian-Turkish dialog. According to Uras, the mentality in Turkey has changed after the assassination of ‘Agos’ newspaper’s editor Hrant Dink and ‘I apologize’ campaign.
Armenian parliamentary deputy Aragats Akhoyan said for his part that the Turkish figures have come to start dialog between civil societies and hold frank discussions.