Թուրքիայի ներքաղաքկան կյանքում այսօր շատ բան է փոխվել. Թուրքագետ
Թուրքիայի ներքաղաքական կյանքում այսօր շատ բան է փոխվել: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի ներքաղաքական զարգացումներին:
«Այդ փոփոխությունը նկատելի է հատկապես գործող նախագահ Աբդուլա Գյուլի հայտարարությունից հետո, որն անակնկալ հայտարարություն էր ոչ միայն թուրք հասրակության, այլև նույն ԱԶԿ-ի համար»,- նշեց բանախոսը՝ ընդգծելով, որ ժամանակը ցույց կտա, թե ինչ կլինի հետագայում:
Թուրքագետը հավելեց, որ առաջիկայում սպասվում է Գյուլ-Էրդողան հանդիպումը, որտեղ կքննարկվի ոչ միայն Գյուլի այդ հայտարարությունը, այլև դրանից բխող հետևանքները:
«Հետագա զարգացումները այդ հանդիպումից են կախված: Եթե դիտարկենք Էրդողան-Գյուլ հակասությունները, ապա շատ հետաքրիր զարգացումներ են սպասվում: Գյուլը հակված է շատ հարցերում հակադարձելու նույն Էրդողանին և նա շատ հարցերում չի կիսում Էրդողանի դիրքորոշումը, որոնք առնչվում են հատկապես Թուրքիայի ներքին կյանքին: Իսկ վերջին շրջանում այդ հակասություններն էլ ավելի ակտիվացան ու ակնառու դարձան և այդ դիսբալանսը նկատվեց, երբ երկրի վարչապետը մի բան հայտարարում էր, իսկ Գյուլը՝ հակադարձում»,- ասաց Հովսեփյանը:
Թուրքագետի խոսքով՝ Գյուլի հետ հակասություններն առաջ եկան հատկապես այն ժամանակ, երբ Էդրողանն ի ցույց դրեց երկրի մենատեր լինելու իր ձգտումը:
«Դա զայրացրեց Էրդողանին, որի հետ Գյուլն այլևս հաշվի չէր նստում: Չի բացառվում, որ դա պայմանավորված լինի նրանով, թե Գյուլը փորձում է հետաքրքրություն ցուցաբերել Թուրքիայի հետագա քաղաքական կոնֆիգուրացիայի առումով: Նույն ԱԶԿ-ում ևս կան որոշակի ներքին խնդիրներ»,- մանրամասնեց թուրքագետը՝ նշելով, որ այդ կուսակցության ներսում ձևավորվել են խմբավորումներ, որոնք պառակտել են կուսակցությունը: Նրա համոզմամբ՝ չի բացառվում նաև Գյուլի հեռացումն այդ կուսակցությունից:
«Հաշվի առնելով նաև Գյուլենի ու Էրդողանի հարաբերությունները, հնարավոր է ԱԶԿ-ն մասնատվի»,- ընդգծեց բանախոսը՝ նշելով նաև, որ ԱԶԿ-ի մասնատման մասին խոսակցությունները Թուրքիայում շրջանառվում էին դեռևս Գյուլենի օրոք, ով նույնպես Էրդողանի հետ ուներ որոշակի տարաձայնություններ:
«Կուսակցության պառակտման միտումը նկատվում էր նաև Գլուլենի հետ Էրդողանի դիմակայութան ժամանակ: Գյուլենն այսօր էլ ԱԶԿ-ում ունի իր թիմակիցները: Ու թեև այդ գործընթացը ժամանակին մասնակիորեն կասեցվեց, բայց այսօր դա այլևս հնարավոր չէ թաքցնել: Ինչ վերաբերում է նախագահ Գյուլին՝ ապա ժամանակը ցույց կտա, թե ինչ կլինի հետագայում: Էրդողանի մեկուսացումը հնարավոր է ներքաղաքական այլ զարգացումներ առաջ բերի»,- ասաց նա:

L. Hovsepian: A great deal has changed in Turkey’s domestic political life
A great deal has changed in Turkey’s domestic political life now, Levon Hovsepian, an expert on Turkey, told the correspondent of Aysor.am.
“These changes are especially noticeable following the incumbent Turkish President Abdullah Gul’s statement, which was quite unexpected not only to Turkish society, but also to the Justice and Development Party,” Hovsepian said.
The Turkilogist noted that a meeting of Gul and Erdogan is planned soon, during which the statement of Presidents Gul and the consequences stemming from it will be discussed.
“The further developments depend on this meeting. Given the disagreements between Erdogan and Gul, interesting developments can be expected. Gul opposes Erdogan and does not share his position on many issues, especially on Turkey’s internal political life. These contradictions have become more evident recently and this imbalance is visible when the prime minister says one thing, while the president – the opposite,” Hovsepian noted.
According to him, the disagreements between the two became especially pronounced when Erdogan began to show his aspiration to rule the country single-handedly.
“This roused the indignation of Erdogan with whom Gul did not reckon anymore. It is not ruled out that Gul will try to show interest in Turkey’s further political configuration. There are some internal problems in Justice and Development Party itself,” the expert said. In his words, the withdrawal of Gul from that party cannot be ruled out.
“Taking into account the relations of Erdogan and Gul, the Justice and Development Party may split,” he said.
In his words, there were rumors about a split within Justice and Development Party previously, at the time of Fethullah Gulen who also had disagreements with Erdogan.
“Gulen has supporters in Justice and Development Party today as well. Although that process was partly suspended at the time, it is no longer possible to conceal it today. As regards President Gul, time will show what will happen. Erdogan’s isolation may lead to other domestic political developments,” Levon Hovsepian said.