Էնտերովիրուսային վարակով հիսուն երեխա կա հիվանդանոցներում. Մասնագետ
Ներկա պահին էնտերովիրուսային վարակով հիսուն երեխա կա հիվանդանոցներում: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի օդակաթիլային վարակների և հատուկ վտանգավոր վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության բաժնի պետ Լիանա Թորոսյանը:
Համաճարակային վիճակը հանրապետությունում, նրա խոսքով, համեմատաբար հանգիստ է, թեև էնտերովիրուսային վարակների որոշակի ակտիվություն է նկատվում. «Ամեն ինչ գտնվում է նախարարության վերահսկողության տակ»:
Հիվանդության ախտանիշներն են թուլություն, գլխացավ և երբեմն նաև լուծի երևույթներ:
Աղիքային վարակիչ հիվանդությունները, շարունակեց խոսքը Լ. Թորոսյանը, իրենց բնորոշ սեզոնայնությունն ունեն. Ամռանը վարակի տարածման համար կան բոլոր բարենպաստ պայմանները:
«Պետք է առաջին հերթին պահպանել անձնական հիգիենայի կանոնները` ձեռքերն անընդհատ լվանալ»,- ասաց նա ` ավելացնելով, որ միջավայրը նույնպես պետք է մաքուր պահել, բանջարեղենը մանրակրկիտ լվանալ հոսող ջրի տակ և խուսափել շուտ փչացող սննդամթերքից՝ հատկապես կրեմային հրուշակեղենից ու արագ սննդից:
«Խստիվ արգելվում է պատահական վայրերից սունկ հավաքել, այն կարելի է գնել միայն խանութներից, որոնք ենթարկված են ստուգման»,- ասաց մասնագետը:
Նա կոչ արեց նաև խուսափել պատահական վայրերից ջուր խմելուց. «Այս սեզոնին պետք է շատ հեղուկ օգտագործել, սակայն չխմել սառույցով ջուր, քանի որ այն ծարավը չի հագեցնում, փոխարենը կարելի է խմել գոլ ջուր, թեյ կամ թան»:

В больницах находятся 50 детей с диагнозом «энтеровирусная инфекция»
Эпидемиологическая ситуация в Армении стабильная, несмотря на определенную активизацию энтеровирусной инфекции. Об этом заявила сегодня журналистам начальник отдела эпидемиологии Национального центра контроля и предотвращения заболеваний Министерства здравоохранения Армении Лиана Торосян.
По словам специалиста, в больницах на данный момент находятся порядка 50-ти детей с диагнозом «энтеровирусная инфекция». «Ситуация под контролем министерства здравоохранения», - сказала она.
Л.Торосян отметила, что кишечные инфекции обычно активизируются в летний период.
«Летом есть все способствующие условия для проявления инфекций. В первую очередь необходимо соблюдать правила гигиены, держать в чистоте руки, а овощи и фрукты мыть под проточной водой», - отметила она.
Специалист призвала также изъять из рациона быстро портящиеся продукты, в первую очередь кондитерские изделия с кремом и фаст-фуд. «Нужно избегать также грибов, очень опасно собирать грибы, их лучше покупать в магазинах», - сказала она.
Особое внимание Л.Торосян уделила питьевой воде. В частности, недопустимо пить воду из сомнительных источников, а лучше отдавать предпочтение бутилированной воде.
«В летний сезон необходимо принимать много жидкости, вместо воды со льдом рекомендуется пить теплую воду или чай, а также тан», - заявила специалист.