Պետք է սահմանադրությանը շնչելու հնարավորություն տալ. Հանրային քննարկում
Սահմանադրական բարեփոխումներին նվիրված հանրային քննարկումներն այսօր շարունակվել են Եղեգնաձոր քաղաքում: Վայոց Ձորի մարզպետարանի դահլիճում կազմակերպված հանդիպման ժամանակ ներկաներին Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգային դրույթներն են ներկայացրել ՀՀ Նախագահին կից սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամներ Գեորգի Կուտոյանն ու Վարդան Պողոսյանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Վայոց ձորի մարզպետ Էդգար Ղազարյանը: Այս մասին հայտնում են Արդարադատության նախարարությունից:
Վարդան Պողոսյանը, խոսելով Սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտության մասին, նշել է, որ Սահմանադրությունը պետք է կարողանա ժամանակի իրողություններին համահունչ լինել` ներառելով սոցիալ-քաղաքական հարաբերությունների որակական հատկանիշները, առկա արժեհամակարգը, հասարակական զարգացման դինամիկան և այլն: Ըստ նրա՝ սահմանադրական այն դրույթները, որոնք վերաբերում են իշխանության իրականացման սկզբունքներին, մարդու իրավունքների ինստիտուտի ամրապնդմանը, պետք է ենթարկվեն փոփոխությունների: «Պետք է սահմանադրությանը շնչելու հնարավորություն տալ, իսկ դա հնարավոր է, եթե այն համահունչ է կյանքի հարափոփոխությանը»,- ասել է Վարդան Պողոսյանը:
Խոսելով տեղական ինքնակառավարման մասին` նա նշել է, որ հայեցակարգը որոշակի առաջարկներ է պարունակում համայնքների խոշորացման առումով: Մասնավորապես առաջարկվում է համայնքների ուժեղացում`մեծացնելով ավագանու դերակատարությունը: «Մեր նպատակն է ներկայացնել բոլոր այն հիմնախնդիրները, որոնք սահմանադրական լուծումների անհրաժեշտություն ունեն: Կքննարկենք այդ կոնցեպցիան` հաշվի առնելով նաև Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկությունները»,-նշել է նա: Ըստ հանձնաժողովի անդամի` գործող Սահմանադրությամբ հնարավոր չէ լիարժեք ապահովել կենսունակ տեղական ինքնակառավարման համակարգ, որը կնպաստի ժողովրդավարական կառավարման ձևի ամրապնդմանը:
Գեորգի Կուտոյանի խոսքով՝ Սահմանադրությունը սահմանում է կայուն իրավահարաբերություններ, այն ուղղված է կայունության ամրապնդմանը: Նա պարզաբանել է, որ պառլամենտական կառավարման ձևին անցնելու հարցը դեռևս քննարկման փուլում է՝ հավելելով, որ այն շատ դրական կողմեր ունի:
Խոսելով միջհամայնքային միավորումների մասին՝ նա նշել է, որ դա արվելու է հանրային շահերից բխող հանրային ծառայություններ մատուցելու նպատակով:
Քաղաքացիների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ Վարդան Պողոսյանը նշել է, որ հանրային քննարկման համար չափազանց կարևոր են քաղաքացիների կարծիքներն ու առաջարկությունները և բոլոր նրանք, ովքեր ունեն որոշակի առաջարկություններ, կարող են դրանք ներկայացնել հանձնաժողովին ոչ միայն բանավոր, այլև՝ գրավոր:
Հարցին, թե ինչպիսին պետք է լինի հանրային գերակա շահի և մարդու իրավունքների միջև հարաբերակցությունը, Վ. Պողոսյանը պատասխանել է, որ սահմանադրափիլիսոփայական տեսանկյունից հանրային շահը չպետք է գերակայի մարդու իրավունքների հանդեպ: Դրանք պետք է այնպես իրականացվեն, որ չվնասեն մարդու իրավունքները:
Հանդիպման ավարտին բանախոսները պատասխանել են ներկաներին հուզող հարցերին:
Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի հանրային քննարկման մարզային փուլի վերջին հանդիպումը տեղի կունենա հուլիսի 25-ին ժամը 10:00-ին՝ Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում:

Новая Конституция Армении должна учитывать динамику социального развития
Продолжается областной этап публичных обсуждений проекта Концепции конституционных реформ в Армении: сегодня заседание состоялась в городе Ехегнадзор. Об этом сообщили в пресс-службе министерства юстиции Армении.
Предлагаемые изменения в Основной закон представили члены Специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте РА Георгий Кутоян и Вардан Погосян. На дебатах присутствовал также глава Вайоцдзорской области Эдгар Казарян.
В.Погосян, говоря о необходимости конституционных реформ, отметил, что основной закон республики должен быть созвучен требованиям времени и учитывать динамику социального развития. По его словам, изменению подлежат те положения Конституции РА, которые касаются принципов осуществления власти, укрепления института по правам человека.
«Нужно дать конституции возможность дышать, а это станет возможным лишь тогда, когда она будет созвучна переменам жизни», - сказал Вардан Погосян.
Что же касается местного самоуправления, он отметил, что Концепция содержит определенные предложения относительно программы укрупнения общин. В частности, предусматривается усиление общин увеличением роли совета старейшин.
«Наша цель – представить все проблемы, которые нуждаются в конституционных решениях. Обсудим данную концепцию, учитывая также предложения Венецианской комиссии», - отметил он.
По словам представителя комиссии, в соответствии с действующей Конституцией невозможно полноценно обеспечить жизнеспособную систему местного самоуправления, которая будет способствовать укреплению демократической модели правления.
Георгий Кутоян отметил, что Конституция определяет стабильные правовые отношения и направлена на укрепление стабильности. По его словам, вопрос перехода к парламентской форме управления пока еще находится на стадии обсуждения и это имеет множество положительных сторон. Говоря о межобщинных объединениях, Георгий Кутоян подчеркнул, что это будет сделано с целью предоставления публичных услуг, исходящих из публичных интересов.
Во время беседы с гражданами Вардан Погосян отметил, что для публичного обсуждения крайне важны мнения и предложения граждан и все те, у кого имеются определенные предложения, могут представить их комиссии не только в устной, но и в письменной форме.
В ответ на вопрос о том, каким должно быть соотношение между приоритетным публичным интересом и правами человека, В.Погосян подчеркнул, что с конституционно-философской точки зрения публичный интерес не должен главенствовать над правами человека. Они должны быть реализованы так, чтобы не нанести ущерб правам человека.
Последняя встреча в рамках областного этапа публичных обсуждений проекта Концепции конституционных реформ состоится 25 июля в 10:00 в городе Капан Сюникской области Армении.