Հատուկ քննչական կոմիտեի նախագահն ընդունել է ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնին
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆֆերնին և դեսպանատան մշտական իրավական խորհրդատու Ջոն Լուլեջյանին։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Դեսպանը շնորհավորել է Ա.Հովսեփյանին՝ նոր նշանակման կապակցությամբ՝ կարևորելով անկախ քննչական մարմնի կազմավորումը, մասնավորապես, արդարադատության համակարգի անկախության ապահովման համատեքստում։
Դեսպանի խնդրանքով Քննչական կոմիտեի նախագահը ներկայացրել է իր տեսլականը` քննչական մարմնի կայացման և գործունեության սկզբունքների վերաբերյալ, անդրադարձել քննիչների անկախությունն ապահովելու, մասնագիտական ունակություններն ու որակը բարձրացնելու ուղղությամբ նախատեսված օրենսդրական լուծումներին, նյութատեխնիկական բազայի ապահովման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։
Կողմերը քննարկել են նաև փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր։ Ա.Հովսեփյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ դեսպանին, մշտական իրավախորհրդատուին՝ արդյունավետ համագործակցության և, մասնավորապես, կոմիտեի ստեղծման ուղղությամբ օրենսդրական փաթեթի քննարկումներին ցուցաբերած աջակցության համար։ Զրուցակիցները համոզմունք են հայտնել, որ փոխգործակցության` ձևավորված լավագույն ավանդույթներն այսուհետ ևս կշարունակվեն ու կզարգացվեն։
ԱՄՆ դեսպանը հրավիրել է Քննչական կոմիտեի նախագահին՝ մասնակցելու թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի մարտահրավերներին, քննության առանձնահատկություններին վերաբերող միջազգային համաժողովին, որը տեղի կունենա սեպտեմբերին, Երևանում։
Ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ` հետագա աշխատանքային քննարկումների արդյունքում համագործակցության նոր ուղղություններ նախանշելու, անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարում փոխգործակցության շրջանակներն ընդլայնելու ուղղությամբ։

Председатель Следственного комитета Армении принял посла США Джона Хефферна
Председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян принял сегодня посла США в РА Джона Хефферна и постоянного советника посольства США по правовым вопросам Джона Луледжяна. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета РА.
Посол поздравил Овсепяна по случаю его назначения на новую должность, обозначив важность формирования независимого следственного органа, в частности, в контексте обеспечения независимости системы правосудия.
По просьбе посла председатель Следственного комитета РА представил свое видение относительно становления и принципов деятельности следственного органа, коснулся законодательных решений, предусмотренных для обеспечения независимости следователей, повышения их профессиональных навыков, а также мер по обеспечению материально-технической базы.
Стороны обсудили также вопросы взаимодействия. А.Овсепян поблагодарил посла США и постоянного советника за эффективное сотрудничество, в частности, за содействие, оказанное обсуждениям законодательного пакета по созданию комитета. Собеседники выразили уверенность, что сформированные лучшие традиции взаимодействия будут продолжаться и развиваться.
Посол пригласил председателя Следственного комитета принять участие в предстоящей в сентябре в Ереване международной конференции, посвященной вызовам борьбы с незаконным оборотом наркотиков.
Были достигнуты договоренности по обозначению новых направлений сотрудничества, расширению взаимодействия в борьбе с наднациональной преступностью.