Հայաստանը գտնվում է արձակուրդային իրավիճակում, թեժ աշուն չի լինի. Քաղաքագետ
Հայաստանի թե՛ ներքին, և թե՛ արտաքին քաղաքական կյանքում որևէ փոփոխություն առայժմ չի սպասվում: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում նման տեսակետ հայտնեց Կովկաս ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Այս պահին սպասողական վիճակ է: Ամեն ինչ կախված է Ուկրաինայում զարգացող դեպքերից: Հայաստանը ևս գտնվում է արձակուրդային իրավիճակում և առանձնակի լուրջ փոփոխություններ չեն ակնկալվում ոչ միայն տարածաշրջանում, այլև ԼՂՀ բանակցային գործնթացում»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով վերջերս Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը` քաղաքագետը նկատեց, որ այդ հանդիպումը ևս ոչ մի կերպ չանդրադարձավ դրական տեղաշարժեր արձանագրելու կամ քայլ առաջ ընթանալու համար:
«Ադրբեջանում նույնպես սպասողական իրավիճակ է: Ամբողջ ուշադրությունը սևեռված է Ուկրաինայի զարգացումների վրա և ամեն ինչ կախված է Ռուսաստան-Արևմուտք հարաբերություններից»,- հավելեց քաղաքագետը` նշելով, թե չի բացառվում նաև, որ այդ հարաբերությունները անդրադառնան նաև ԼՂՀ բանակցային գործընթացի վրա:
«Դժվար թե օգոստոսի կեսին տարածաշրջանում սկսվեն ռազմական գործողություններ, բայց փաստն այն է, որ Ռուսաստան-Արևմուտք հարաբերությունները որոշակի կանդրադառնան նաև ԼՂՀ գործընթացի վրա: Կրկնում եմ` ամեն ինչ կախված է Ուկրաինայում զարգացող գործընթացներից»,-ասաց նա:
Քաղաքագետը լուրջ սպասումներ ու ակնկալիքներ չունի նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից, որը հավանաբար կկայանա Փարիզում կամ Նյու-Յորքում, եթե իհարկե այն կայանա.
«Նման ձևաչափով հանդիպումները նախաձեռնում է ԵԱՀԿ ՄԽ-ը, որի նպատակն է ձևական պահպանել կամ երկարաձգել բանակցային գործընթացը: Այդ հանդիպումը, եթե իհարկե կայանա, բանակցային գործընթացին ոչինչ չի տա»:
Նրա խոսքով՝ գլխավոր իրադարձությունները նոր թափ, հավանաբար,  կստանան աշնանը, սակայն ասել, թե Հայաստանում քաղաքական թեժ աշուն է սպասվում դժվար է:
«Ներքաղաքական դաշտում ևս դժվար է կանխատեսել որևէ լուրջ փոփոխություն: Եթե տարածաշրջանում փոփոխություններ գրանցվեն, դրանք ինչ-որ կերպ հնարավոր է անդրադառնան նաև Հայաստանի ներքաղաքական կյանքի վրա, բայց չեմ կարծում: Դժվար թե` տնտեսական խնդիրները կրիտիկական դառնան ներքաղաքական կյանքում և լարվածություն առաջացնեն Հայաստանում»,-հավելեց նա:
Ըստ քաղաքագետի` աշնանը կլինեն որոշակի փոփոխություններ միայն հայ-թուրքական հարաբերությունների ֆոնում: «Առջևում Թուրքիայի նախագահական ընտրություններն են, որոնք անշուշտ, ուզենք, թե չուզենք, կանդրադառնան հայ-թուրքական հարաբերությունների վրա: Թուրքիայի քաղաքականաությունը անակնկալներով լի է և չի բացառվում, որ այս ընտրությունները նոր երանգ հաղորդեն Թուրքիայի հետ մեր հարաբերություններին»,-հավելեց քաղաքագետը:

No changes are expected in Armenia’s domestic and foreign policies, Deputy Director of Caucasus Institute, political scientist Sergei Minasyan told journalists today.
“Everything depends on Ukrainian events. Armenia is now “on vacation” so serious changes should not be expected not only in the region, but also in Karabakh peace talks,“ he noted.
Commenting on the recent meeting of Armenian and Azerbaijani foreign ministers, Minasyan said the meeting did not result in progress towards a resolution of the conflict.
“There is a wait state in Azerbaijan too. The Ukrainian developments today are the focus of attention and everything depends on Russia-West relations,” the political scientist said, not ruling out that these relations may also affect the Karabakh conflict settlement process.
“It is unlikely that hostilities in the region will resume in mid-August, but relations of Russia and the West will affect somewhat the Karabakh settlement,” Minasyan said.
The political scientist also has no great hopes of the summit of Armenian and Azerbaijani presidents who are expected to meet in Paris or NYC.
“Meetings in this format are initiated by the OSCE Minsk Group that aims to formally retain or prolong the negotiating process,” Minasyan said.
In his words, major domestic political developments will start in the autumn, but a ‘hot autumn’ is unlikely in Armenia. “The economic problems will hardly become crucial in the internal political life and cause tension in Armenia,” the political scientist noted.
According to him, one can expect some changes only in Armenian-Turkish relations in the autumn. “The presidential elections will be held soon in Turkey and they will have an impact on Armenian-Turkish relations, whether we like it or not,” S. Minasyan said.