Հայաստանը գտնվում է արձակուրդային իրավիճակում, թեժ աշուն չի լինի. Քաղաքագետ
Հայաստանի թե՛ ներքին, և թե՛ արտաքին քաղաքական կյանքում որևէ փոփոխություն առայժմ չի սպասվում: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում նման տեսակետ հայտնեց Կովկաս ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Այս պահին սպասողական վիճակ է: Ամեն ինչ կախված է Ուկրաինայում զարգացող դեպքերից: Հայաստանը ևս գտնվում է արձակուրդային իրավիճակում և առանձնակի լուրջ փոփոխություններ չեն ակնկալվում ոչ միայն տարածաշրջանում, այլև ԼՂՀ բանակցային գործնթացում»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով վերջերս Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը` քաղաքագետը նկատեց, որ այդ հանդիպումը ևս ոչ մի կերպ չանդրադարձավ դրական տեղաշարժեր արձանագրելու կամ քայլ առաջ ընթանալու համար:
«Ադրբեջանում նույնպես սպասողական իրավիճակ է: Ամբողջ ուշադրությունը սևեռված է Ուկրաինայի զարգացումների վրա և ամեն ինչ կախված է Ռուսաստան-Արևմուտք հարաբերություններից»,- հավելեց քաղաքագետը` նշելով, թե չի բացառվում նաև, որ այդ հարաբերությունները անդրադառնան նաև ԼՂՀ բանակցային գործընթացի վրա:
«Դժվար թե օգոստոսի կեսին տարածաշրջանում սկսվեն ռազմական գործողություններ, բայց փաստն այն է, որ Ռուսաստան-Արևմուտք հարաբերությունները որոշակի կանդրադառնան նաև ԼՂՀ գործընթացի վրա: Կրկնում եմ` ամեն ինչ կախված է Ուկրաինայում զարգացող գործընթացներից»,-ասաց նա:
Քաղաքագետը լուրջ սպասումներ ու ակնկալիքներ չունի նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից, որը հավանաբար կկայանա Փարիզում կամ Նյու-Յորքում, եթե իհարկե այն կայանա.
«Նման ձևաչափով հանդիպումները նախաձեռնում է ԵԱՀԿ ՄԽ-ը, որի նպատակն է ձևական պահպանել կամ երկարաձգել բանակցային գործընթացը: Այդ հանդիպումը, եթե իհարկե կայանա, բանակցային գործընթացին ոչինչ չի տա»:
Նրա խոսքով՝ գլխավոր իրադարձությունները նոր թափ, հավանաբար,  կստանան աշնանը, սակայն ասել, թե Հայաստանում քաղաքական թեժ աշուն է սպասվում դժվար է:
«Ներքաղաքական դաշտում ևս դժվար է կանխատեսել որևէ լուրջ փոփոխություն: Եթե տարածաշրջանում փոփոխություններ գրանցվեն, դրանք ինչ-որ կերպ հնարավոր է անդրադառնան նաև Հայաստանի ներքաղաքական կյանքի վրա, բայց չեմ կարծում: Դժվար թե` տնտեսական խնդիրները կրիտիկական դառնան ներքաղաքական կյանքում և լարվածություն առաջացնեն Հայաստանում»,-հավելեց նա:
Ըստ քաղաքագետի` աշնանը կլինեն որոշակի փոփոխություններ միայն հայ-թուրքական հարաբերությունների ֆոնում: «Առջևում Թուրքիայի նախագահական ընտրություններն են, որոնք անշուշտ, ուզենք, թե չուզենք, կանդրադառնան հայ-թուրքական հարաբերությունների վրա: Թուրքիայի քաղաքականաությունը անակնկալներով լի է և չի բացառվում, որ այս ընտրությունները նոր երանգ հաղորդեն Թուրքիայի հետ մեր հարաբերություններին»,-հավելեց քաղաքագետը:

Политолог: В Армении «жаркая осень» не ожидается
Во внешней и внутренней политике Армении пока каких-либо изменений не ожидается. Об этом заявил сегодня журналистам заместитель директора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян.
«Все зависит от развитий в Украине. Армения находится в «отпускном состоянии» и серьезные изменения не ожидаются не только в регионе, но и в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта»,- сказал он.
Касаясь недавней встречи глав МИД Армении и Азербайджана, политолог отметил, что эта встреча никоим образом не повлияла на достижение позитивного прогресса в урегулировании конфликта.
«В Азербайджане также состояние ожидания. Все внимание сегодня сконцентрировано на событиях в Украине и все зависит от отношений Россия-Запад», - заявил политолог. Как отметил Сергей Минасян, не исключено, что эти отношения повлияют также на процесс урегулирования карабахского конфликта.
«Вряд ли в середине августа в регионе начнутся военные действия, однако факт, что отношения Россия-Запад отразятся определенным образом и на процессе карабахского урегулирования», - сказал он.
Политолог не связывает серьезных ожиданий также со встречей президентов Армении и Азербайджана, которая, скорее всего, состоится в Париже или Нью-Йорке.
«Встречи в таком формате инициирует МГ ОБСЕ, цель которой формально сохранить или продлить переговорный процесс», - отметил С.Минасян.
По его словам, основные внутриполитические события начнут разворачиваться осенью, однако маловероятно, что в Армении ожидается «жаркая осень». «Вряд ли экономические проблемы станут критическими во внутриполитической жизни и вызовут напряженность в Армении», - отметил политолог.
Политолог заявил, что осенью некоторые изменения ожидаются лишь в армяно-турецких отношениях. «Впереди президентские выборы в Турции, которые, несомненно, хотим мы того или нет, отразятся на армяно-турецких отношениях», - заявил политолог.