Չես կարող շարունակել և՛, և՛-ի քաղաքականությունը, երբ և-երից մեկը մյուսին բացառում է: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն, անդրադառնալով Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանն, ասաց ԱԻՄ ղեկավար Պարույր Հայրիկյանը:
Հայրիկյանի խոսքով՝ այսօր նախագահ Սերժ Սարգսյանը, գիտակցելով իր ձախողումը, պիտի հրաժարական տա և իշխանությունը փոխանցի եվրոպամետ ուժերին: Ընդ որում, ԱԻՄ առաջնորդի կարծիքով, միակ նման ուժն իր ղեկավարած կուսակցությունն է:
«Ձախողում ապրած քաղաքական գործիչն Ուկրաինայում հրաժարական տվեց, կրկնակի ձախողում է ապրել Սերժ Սարգսյանը: Նա, հետևելով իր գործընկերոջ օրինակին, պետք է հրաժարական տա»,- ասաց Պարույր Հայրիկյանը:
Անդրադառնալով ուկրաինական հակամարտությանը՝ ԱԻՄ առաջնորդը նշեց, որ մենք պետք է մի քանի դաս քաղենք դրանից.
«Մասնավորապես կարևորագույնը՝ պիտի գիտակցենք, որ մենք և Ուկրաինան ունենք մեկ ընդհանուր թշնամի: Այսօր Ոուսաստանն իր զենքերը Ուկրաինայի դեմ է կիրառում, վաղն էլ, եթե Հայաստանը վճռականորեն ինքնիշխանություն դրսևորի, նույնը կանի մեզ հետ՝ օգտագործելով Ադրբեջանը»,- ասաց Պարույր Հայրիկյանը:

Паруйр Айрикян: Армения не может продолжать политику «и-и»
Армения не может продолжать политику «и-и» в условиях, когда одно «и» исключает другое. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции председатель Объединения «Национальное самоопределение» (ОНС) Паруйр Айрикян.
По словам П.Айрикяна, сегодня президент Армении Серж Саргсян, осознавая свой провал, должен уйти в отставку и уступить власть проевропейским силам. При этом, по мнению лидера ОНС, единственной такой силой является возглавляемая им партия.
«В Украине политический деятель, не сумевший реализовать свои программы, подал в отставку. Серж Саргсян пережил двойное фиаско», - отметил П.Айрикян. По его словам, Серж Саргсян должен последовать примеру украинского премьера и уйти в отставку.
Касаясь украинских событий, лидер ОНС отметил, что Армения должна извлечь из них один урок.
«В частности, важнейший урок – нужно осознать, что у Армении и Украины один общий враг. Сегодня Россия применяет свои вооружения против Украины, а завтра, если Армения заявит решительно о своем суверенитете, то же самое сделает с нами, используя Азербайджан», - заявил Паруйр Айрикян.