Մովսես Հակոբյան. Արցախի և Հայաստանի միջև անցակետի հարցում ոչինչ չի փոխվելու
Հայաստանի և Արցախի միջև անցակետը գործելու է այնպես, ինչպես հիմա: Ոչինչ չի փոխվելու: Այս մասին այսօր Ստեփանակերտում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պատասխանելով Արցախի և Հայաստանի միջև մաքսակետի հնարավոր տեղակայման մասին հարցին, ասաց ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը.
«Այստեղ գալու ճանապարհին դուք անցել եք այդ տեղով: Որևէ մեկը ձեզ կանգնեցրե՞ց անցակետում: Այնպես որ, հետո էլ ոչինչ չի փոխվելու»,- ասաց Մովսես Հակոբյանը:
ՊԲ հրամանատարը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ ինքը զինվորական է ու չի զբաղվում քաղաքականությամբ, սակայն հայտնե իր անձնական կարծիքը՝ բանակցություններին Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության հարցի վերաբերյալ.
«Ես կարծում եմ, որ անհնար է առանց Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության հիմնախնդիրը լուծել: Այս խնդիրը պիտի լուծի մեր ժողովուրդը, քանի որ մեր ժողովուրդն է իրականացնելու բանակցությունների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Այնպես որ, երբ Լեռնային Ղարաբաղը սկսի մասնակցել բանակցություններին, այդ ժամանակ էլ կարող ենք ասել, որ, միգուցե, խնդիրը լուծվելու է»,- ասաց ՊԲ հրամանատարը:
Լրագրողների խնդրանքով` Մովսես Հակոբյանն անդրադարձավ նաև Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Ադրբեջանին զենքի վաճառքի հարցին.
«Սա, իհարկե, շատ վատ է: Մենք պիտի հասկանանք, որ զենքը, ամեն դեպքում, գնում ու վաճառում են հակառակորդին սպանելու համար»,- ամփոփեց ՊԲ հրամանատարը:

Мовсес Акопян: Изменений в работе пункта пропуска Армения-НКР не будет
«Пропускной пункт между Арменией и Нагорным Карабахом будет действовать так, как сейчас. Ничего не изменится», - заявил на пресс-конференции в Степанакерте министр обороны Нагорного Карабаха Мовсес Акопян.
«По дороге в НКР вы прошли через этот пункт. Кто-либо вас остановил? Так что, и в дальнейшем ничего не изменится», - сказал министр.
Он также отметил, что без участия в переговорах официального Степанакерта решить карабахскую проблему невозможно.
«Эту проблему должен решить наш народ, поскольку именно он будет реализовывать достигнутые на переговорах договоренности. Так что, когда Нагорный Карабах будет участвовать в переговорах, тогда и можем сказать, что вопрос, вероятно, решится», - отметил М.Акопян.
Он затронул также тему продажи Россией вооружения Азербайджану. «Конечно, это плохо. Мы должны понять, что оружие, во всяком случае, продается для ликвидации противника», - сказал М.Акопян.