ՀՀԿ պատգամավոր. ԵՏՄ-ին անդամակցելիս ՀՀ-ԼՂՀ հարաբերությունները չեն տուժի
Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցության դեպքում ՀՀ և ԼՂՀ հարաբերություններում ոչ մի փոփոխություն տեղի չի ունենա: Նման կարծիք հայտնեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, շարունակեց խոսքը պատգամավորը, տարբեր պետություններ են, մեկը` ճանաչված, մյուսը` չճանաչված. «Ակնհայտ է, որ ՀՀ-ի և ԼՂՀ-ի մեջ կան չափազանց սերտ տնտեսական, քաղաքական մշակութային, ռազմական և այլ բազմաբնույթ հարաբերություններ»:
«Հայաստանը Մաքսային միություն կմտնի, և դրա արդյունքում ԼՂՀ-ի հետ հարաբերությունները բացարձակապես չեն տուժի: Որևէ փոփոխություն այս առումով տեղի չի ունենա»,-ասաց նա` ընդգծելով, որ մաքսակետի հարց չի կարող դրվել:

ЕАЭС не внесет изменений в отношения между Арменией и НКР
В случае вступления в Евразийский экономический союз в отношениях между Арменией и Нагорным Карабахом не будет никаких изменений, заявил журналистам председатель парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Меликян.
По его словам, Армения и НКР – разные государства, одна республика признанная, другая – нет. «Очевидно, что между этими странами существуют тесные экономические, политические, культурные и военные связи», - сказал он.
«Армения вступит в Таможенный союз, однако отношения между Арменией и НКР не претерпят никаких изменений. Не может быть и вопроса о таможенной границе между странами», - отметил Г.Меликян.