Վիկտոր Գումինսկի. Բելառուսը ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման կողմնակից է
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովն այսօր հանդիպել է Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Վիկտոր Գումինսկու հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԺ փոխնախագահի գրասենյակից։
Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել ավանդական բարեկամության և փոխըմբռնման վրա հիմնված հայ-բելառուսական հարաբերությունները՝ նշելով, որ երկկողմ ռազմավարական հարաբերությունների զարգացման համար կարևոր հարթակ է հանդիսանում խորհրդարանական ձևաչափը: Այս համատեքստում նա կարևորել է երկկողմ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի դերը, որը կատարել է բավարար աշխատանք:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին՝ ԱԺ փոխնախագահը կարևորել է ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ նշելով, որ հակամարտությունների կարգավորման ուղին պատերազմը չէ: Վիկտոր Գումինսկին իր հերթին նշել է, որ Բելառուսը ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից է:
Էդուարդ Շարմազանովը բելառուս խորհրդարանականներին հրավիրել է մասնակցելու 2015 թ. ապրիլին կայանալիք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:
Վիկտոր Գումինսկին իր հերթին կարևորել է միջխորհրդարանական հանձնաժողովի դերը՝ նշելով, որ այն արդեն 10 տարի արդյունավետ գործում է: Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը՝ նա ընդգծել է, որ խորհրդարանականներն իրենց հերթին պետք է ամեն ինչ անեն, որ նման ողբերգություններն այլևս չկրկնվեն:
Երկուստեք կարևորվել է համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների շրջանակներում: Կողմերն անդրադարձել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

В.Гуминский: Беларусь – за мирное урегулирование карабахского конфликта
Заместитель председателя Национального Собрания Армении, сопредседатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС Республики Беларусь Эдуард Шармазанов встретился с сопредседателем комиссии, вице-спикером Палаты Представителей НС РБ Виктором Гуминским. Об этом сообщает пресс-служба заместителя председателя парламента Армении.
Вице-спикер парламента Армении высоко оценил основанные на традиционной дружбе и взаимопонимании армяно-белорусские отношения, отметив, что для развития двусторонних стратегических отношений важную роль играет парламентский формат сотрудничества.
Обратившись к вопросам региональной безопасности, Эдуард Шармазанов обозначил важность мирного урегулирования карабахского конфликта в рамках МГ ОБСЕ и отметил, что конфликты не должны регулироваться военным путем.
Виктор Гуминский в свою очередь отметил, что Беларусь является сторонницей исключительно мирного урегулирования карабахского конфликта.
В. Гуминский обозначил также важность роли Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС РБ, отметив, что она эффективно функционирует уже в течение 10 лет.
Вице-спикер парламента Армении пригласил белорусских парламентариев принять участие в предстоящих в апреле 2015 года мероприятиях, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи.
Виктор Гуминский подчеркнул, что парламентарии должны сделать все возможное, чтобы предотвратить в будущем повтор таких преступлений, как Геноцид армян.