Կարեն Միրզոյանը հանդիպել է Բասկերի խորհրդարանի նախագահին
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը սեպտեմբերի 12-ին այցելել է Բասկերի Երկրի խորհրդարան, որտեղ հանդիպում է ունեցել խորհրդարանի նախագահ Բակարտչո Տեխերիա Օտերմինի հետ։ Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարությունից:
Հանդիպման ընթացքում Կարեն Միրզոյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում պետականաշինության և Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացները, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ներկայիս փուլը։
Մտքեր են փոխանակվել Արցախի և Բասկերի Երկրի օրենսդիր մարմինների միջև համագործակցության զարգացման հնարավորությունների և հեռանկարների շուրջ։
Կարեն Միրզոյանը Բակարտչո Տեխերիա Օտերմինին է փոխանցել Արցախ այցելելու ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հրավերը։
Այցի շրջանակներում Կարեն Միրզոյանը հանդիպել է նաև խորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների հետ։ Անդրադառնալով նույն օրը Բասկերի Երկրի խորհրդարանի կողմից ընդունված ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքը ճանաչող բանաձևին, Կարեն Միրզոյանը դրական է գնահատել այն և նշել, որ, լինելով միջազգային հանրության աջակցության ևս մեկ կարևոր դրսևորում՝ ի սատարումն ԼՂՀ ազատ ու անկախ զարգանալու շարունակական ջանքերին, բանաձևը կնպաստի երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև կապերի զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Նույն օրը Կարեն Միրզոյանն այցելել է Գեռնիկա քաղաք, որտեղ հյուրընկալվել է Գեռնիկայի քաղաքապետ Խոսե Մարիա Գորոնյոյի կողմից։ Հանդիպման ընթացքում Կարեն Միրզոյանը նշել է, որ ներկայացնում է մի երկիր, որի խաղաղ քաղաքացիները նույնպես պատերազմի արհավիրքների զոհ են դարձել, և խորապես հարգում է Գեռնիկայի անմեղ զոհերի հիշատակը։
ԼՂՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նաև այցելել է բասկ ժողովրդի համար սրբավայր համարվող Gernikako Arbola (Գեռնիկայի Ծառ), որտեղ տեղի է ունենում Բասկերի Երկրի լեհենդակարիների-նախագահների երդման արարողությունը։
Գեռնիկա քաղաքը բասկ ժողովրդի հնագույն կենտրոններից է։
1937 թ. քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ քաղաքը ենթարկվել է ռմբակոծման և գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացվել է։ Այդ իրադարձությանն է նվիրված Պաբլո Պիկասոյի հանրահայտ «Գեռնիկա» նկարը (1937 թ.)։

Глава МИД НКР встретился с председателем парламента Страны Басков
Mинистр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян посетил парламент Страны Басков, где встретился со спикером парламента Бакартчо Техерия Отермин. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
В ходе встречи Карен Мирзоян представил процессы государственного строительства в Нагорно-Карабахской Республике и международного признания Арцаха, а также нынешний этап мирного урегулирования конфликта между Азербайджаном и НКР.
Состоялся обмен мнениями относительно возможностей и перспектив сотрудничества между законодательными органами Арцаха и Страны Басков.
Карен Мирзоян передал Бакартчо Техерия Отермин приглашение председателя Национального Собрания НКР Ашота Гуляна посетить Арцах.
В рамках визита Карен Мирзоян встретился также с представителями парламентских сил. Касаясь резолюции о признании права Нагорного Карабаха на самоопределение, принятой в тот же день парламентом Страны Басков, Карен Мирзоян положительно оценил ее и отметил, что, будучи еще одним важным проявлением поддержки международного сообщества продолжительных усилий НКР, направленных на свободное и независимое развитие, резолюция будет способствовать укреплению связей между двумя дружественными народами.
В тот же день Карен Мирзоян посетил город Герника, где его принял мэр города Хосе Мария Гороньо. В ходе встречи Карен Мирзоян отметил, что он представляет страну, мирные жители которой также стали жертвой ужасов войны, и воздает дань памяти невинным жертвам Герники.
Глава внешнеполитического ведомства НКР посетил также площадь, где находится святое для баскского народа Gernikako Arbola (Дерево Герники) и проходит церемония принесения клятвы президентов-леендакари Страны Басков.
Город Герника является одной из старинных центров баскского народа. Во время гражданской войны 1937г. город подвергся авиабомбежкам и был почти полностью разрушен. Данному событию посвящена знаменитая картина Пабло Пикассо «Герника» (1937г.).