Արաբագետ. Իսլամական պետության զինյալների սպառնալիքները չեն իրագործվի
Իսլամական պետության զինյալների կողմից` Մոսկվային ուղղված, Հյուսիսային Կովկասում պատերազմ հրահրելու վերաբերյալ սպառնալիքներն այս պահին չեն իրագործվի: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում նման տեսակետ հայտնեց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը:
Արաբագետի համոզմամբ` այդ սպառնալիքներն այլ նպատակ են հետապնդում: «Հյուսիսային Կովկասը Ռուսաստանի՝ մուսուլմաններով բնակեցված ամենամեծ շրջանն է: Այս կառույցի շրջանակներում այդ հատվածներից մեծ թվով մարդիկ կան, ինչը լուրջ ներուժ է, և կոնկրետ թիրախավորման դեպքում կարող են լուրջ գործողություններ իրականացնել: Այդպիսի գործողության միտումներ կան, սակայն առայժմ հնարավորություններն են բացակայում: Ռուսաստանի, ինչպես նաև արտաքին մյուս ուժերի դեմ ամենամեծ քայլը, որ այդ կառույցը կարող է անել, դա ահաբեկչությունն է»,- ասաց նա:
Ա. Պետրոսյանի խոսքով` նման հայտարարությունները հիմնականում նպատակ են հետապնդում մշտապես ռեյտինգային թեմա ստեղծելն է թե ԶԼՄ-ների, թե դիվանագիտական դաշտում.
«Սա է պատճառը, որ անընդհատ լսում ենք բարձրագոչ սպառնալիքների ու դաժան գործողությունների մասին: Իսլամական պետության կառույցի վերահսկողության տարածքում ոչ մի լրագրող չկա, իսկ իրականության մասին հստակ պատկերացնում չունեն: Ամբողջ աշխարհը շատ լավ տեղյակ է նրանց վայրագությունների մասին: Սա նրանց կողմից գործելաոճ է, որի նպատակը համայն աշխարհի ուշադրության կենտրոնում լինելն է»:

А.Петросян: Угрозы боевиков ИГ на Северном Кавказе не будут реализованы
Угрозы боевиков «Исламского государства» спровоцировать войну на Северногм Кавказе на данный момент не будут реализованы и преследуют другие цели. Об этом на встрече с журналистами в Ереване заявил востоковед Армен Петросян.
По его словам, Северный Кавказ – самый густонаселенный мусульманами район РФ. «Среди членов этой структуры есть много людей из данных районов, что является серьезным потенциалом и в случае определения конкретной цели они могут начать серьезные действия. Тенденции осуществления таких действий есть, однако пока отсутствуют возможности. Максимум, что может сделать эта структура против России, а также других внешних сил, – террористический акт», - подчеркнул востоковед.
Как отметил Армен Петросян, основная цель такого заявления – создать тему, которая всегда будет рейтинговой для СМИ и на дипломатической арене.
«В этом и состоит причина громогласных угроз и жестоких действий. На территории, контролируемой „Исламским государством” нет ни одного журналиста, и мы не имеем четких представлений о действительности, хотя всему миру прекрасно известно о чинимых ими варварствах. Эти действия имеют целью оставаться в центре внимания всего мира», - подчеркнул востоковед.
Террористическая группировка ИГ, прежде носившая название «Исламское государство Ирака и Леванта» (ИГИЛ), возникла и первоначально действовала в основном в Сирии, где ее боевики воевали против правительственных сил. Несколько месяцев назад, воспользовавшись недовольством иракских суннитов политикой Багдада, ИГ развернула массированное наступление на северные и северо-западные провинции Ирака и захватила обширные территории. В конце июня ИГ объявила о создании «исламского халифата» на подконтрольных ей территориях в Ираке и Сирии.