Թովմասյան. Բարեփոխումները չեն փոխարինելու երկրում առկա խնդիրների լուծումանը
Այսօր հրավիրված կոնֆերանսի ժամանակ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար,  արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանը վստահություն հայտնեց, թե եկել է երկրում սահմանադրական բարեփոխումներ իրականացնելու իրական ժամանակը:
«Ոչ ոք չի ասում, այդ թվում և հանձնաժողովը, որ այն խնդիրները, որոնք կան մեր երկրում, պետք է դնենք մի կողմ ու միայն սահմանադրական բարեփոխումներով զբաղվենք: Այդ բարեփոխումները չեն գալիս իրենցով փոխարինելու այդ խնդիրների լուծման համար անհրաժեշտ ջանքերը»,- ասաց նա՝ նշելով նաև, որ խորհրդարանական կառավարման մասին դեռ խոսել են 90-ականներից, իսկ այսօր, երբ իշխանությունները առաջարկում են անցնել այդ մոդելին, այդ ուժերը առարկում են:
«Իսկ ո՞վ ասաց, որ ինչ-որ պահի այդ ժամանակը լինելու է, կամ որտեղի՞ց վստահություն, որ այդ ժամանակը լինելու է մեկ կամ երեք տարի հետո»,- հարցրեց Հ. Թովմասյանը:
Անդրադառնալով գործող Սահմանադրությանը՝ Հ. Թովմասյանն ընդգծեց, որ եթե այն լավն է, ուրեմն կիրառվում է, իսկ եթե չի կիրառվում, նրա խոսքով, դա բխում է հիմնականում երկրի ներքին խնդիրներից:
«Ես չեմ ցանկանում, որ երկրում ամեն ինչ բացառապես կախված լինի քաղաքական կամքից: Շատ են խոսում քաղաքական կամքից, սակայն հնարավոր է այդ կամքը չլինի ու հանկարծ պարզվի, որ մեր կառավարությունը բաղկացած է երկու նախարարությունից, իսկ մնացած բոլորը իրականացնում են կառավարությանն առնթեր մարմիններ, որոնք դուրս են պառլամենտական վերահսկողությունից: Վատ կամքի դեպքում, այո, նաև նման դրսևորում է հնարավոր: Իսկ գուցե Սահմանադրությամբ հնարավոր է այդ ամբողջը լուծե՞լ, այդ բոլորի պատասխանները տալ ու վերջացնել»,- ընդգծեց Թովմասյանը:

Г.Товмасян: Конституционные реформы не заменят решения проблем
В Армении в действительности пришло время для реализации конституционных реформ. Об этом заявил сегодня на организованной оппозиционной партией «Наследие» конференции руководитель аппарата парламента Армении, член Специализированной комиссии по конституционным реформам Грайр Товмасян.
«Никто, в том числе и Комиссия, не заявляет о том, что мы должны оставить в стороне существующие в нашей стране проблемы и заняться лишь конституционными реформами. Эти реформы сами по себе не нацелены на то, чтобы заменить усилия, столь необходимые для решения проблем», - сказал бывший министр юстиции РА.
«А кто сказал, что в какой-то момент они станут своевременными? Откуда такая уверенность в том, что они станут своевременными спустя год или три года?», - отметил он.
Касаясь действующей Конституции РА, Грайр Товмасян подчеркнул, что если основной закон хороший, то он применяется, а если не применяется – это вытекает в основном из внутренних проблем страны.
«Я не хочу, чтобы в моей стране что-то зависело исключительно от политической воли. Много говорится о политической воле. Но может вдруг оказаться так, что при отсутствии этой воли правительство будет сформировано из двух министерств, а все остальное будут исполнять органы при правительстве, которые находятся вне парламентского контроля. Да, подобное возможно при проявлении дурной воли. А может возможно решить все эти проблемы с помощью Конституции? Дать всем этим вопросам ответы и на поставить на этом точку», - заявил Г.Товмасян.