Թովմասյան. Բարեփոխումները չեն փոխարինելու երկրում առկա խնդիրների լուծումանը
Այսօր հրավիրված կոնֆերանսի ժամանակ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար,  արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանը վստահություն հայտնեց, թե եկել է երկրում սահմանադրական բարեփոխումներ իրականացնելու իրական ժամանակը:
«Ոչ ոք չի ասում, այդ թվում և հանձնաժողովը, որ այն խնդիրները, որոնք կան մեր երկրում, պետք է դնենք մի կողմ ու միայն սահմանադրական բարեփոխումներով զբաղվենք: Այդ բարեփոխումները չեն գալիս իրենցով փոխարինելու այդ խնդիրների լուծման համար անհրաժեշտ ջանքերը»,- ասաց նա՝ նշելով նաև, որ խորհրդարանական կառավարման մասին դեռ խոսել են 90-ականներից, իսկ այսօր, երբ իշխանությունները առաջարկում են անցնել այդ մոդելին, այդ ուժերը առարկում են:
«Իսկ ո՞վ ասաց, որ ինչ-որ պահի այդ ժամանակը լինելու է, կամ որտեղի՞ց վստահություն, որ այդ ժամանակը լինելու է մեկ կամ երեք տարի հետո»,- հարցրեց Հ. Թովմասյանը:
Անդրադառնալով գործող Սահմանադրությանը՝ Հ. Թովմասյանն ընդգծեց, որ եթե այն լավն է, ուրեմն կիրառվում է, իսկ եթե չի կիրառվում, նրա խոսքով, դա բխում է հիմնականում երկրի ներքին խնդիրներից:
«Ես չեմ ցանկանում, որ երկրում ամեն ինչ բացառապես կախված լինի քաղաքական կամքից: Շատ են խոսում քաղաքական կամքից, սակայն հնարավոր է այդ կամքը չլինի ու հանկարծ պարզվի, որ մեր կառավարությունը բաղկացած է երկու նախարարությունից, իսկ մնացած բոլորը իրականացնում են կառավարությանն առնթեր մարմիններ, որոնք դուրս են պառլամենտական վերահսկողությունից: Վատ կամքի դեպքում, այո, նաև նման դրսևորում է հնարավոր: Իսկ գուցե Սահմանադրությամբ հնարավոր է այդ ամբողջը լուծե՞լ, այդ բոլորի պատասխանները տալ ու վերջացնել»,- ընդգծեց Թովմասյանը:

Tovmasyan: Constitutional reforms will not replace solution of problems
The time has come to carry out constitutional reforms in Armenia, Hrayr Tovmasyan - the chief of Armenian parliament’s staff, member of the Special Commission on Constitutional reforms – said at the opposition Heritage Party-organized conference today.
“No one, including the Commission, says that we should ignore the problems existing in our country and busy ourselves only with constitutional reforms. These reforms are not aimed at replacing the efforts necessary for dealing with problems”, the former Armenian justice minister noted.
“And who said that they will become timely at one moment? Can one say with certainty that they will become timely in one or three years?” he asked.
Speaking about the current Constitution, Hrayr Tovmasyan said that if it is a good Constitution, it is applied, but when it is not applied, the reason is mostly related to the country’s domestic problems.
“I don’t want anything in my country to depend exclusively on political will. There is much talk about political will. But it may turn out that in the absence of that will, the government will be formed from two ministries, and everything else will be carried out by the government-adjunct bodies that are beyond the parliament’s control. Yes, this is possible in case of evil will. But perhaps it is possible to solve all these problems thanks to the Constitution – to give answers to all questions and call it a day,” Tovmasyan said.