Պապյան. Նախագահը պետք է չեղյալ հայտարարի հայ-թուրքական արձանագրությունները
«Հայության համար Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը քաղաքական հարցերը հնչեցնելու լավագույն առիթ է: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը, սակայն, կարծես թե, սահմանափակվում է ինչ-որ միջոցառումների, համաժողովների կազմակերպմամբ և մենք հեռանում ենք քաղաքական պահանջներից»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին՝ ասաց «Մոդուս վիվենդի» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը:
Նա դիմեց ՀՀ Նախագահին, որպեսզի նա չեղյալ համարի հայ-թուրքական արձանագրությունները. «Հայաստանը նաև պետք է հայտարարի, որ ներկայիս Հայաստանը ոչ թե Հայաստանի Սոցիալիստական Հանրապետության իրավահաջորդն է, այլ Հայաստանի Հանրապետության, ինչն էլ հիմք կհանդիսանա հայկական տարածքների դեօկուպացիայի համար»,- նշեց Ա.Պապյանը:
Ա.Պապյանը նշեց, որ Հայաստանը պետք է ամենաբարձր մակարդակով հայտարարի, որ Թուրքիայի կողմից ոտնահարված են իր իրավունքները և Թուրքիան օկուպացրել է Հայաստանի տարածքների մի զգալի մասը:
«Թուրքիան չպետք է միայն ներողությունով սահմանափակվի, դա բավարար չէ, քանի որ տեղի է ունեցել մեծ հանցագործություն և տուժող կողմը` Հայաստանը և հայ ժողովուրդը, պետք է ստանան համապատասխան փոխհատուցում»,-նշեց Ա.Պապյանը:

The Armenian Genocide centennial is a propitious occasion for the Armenians to voice political issues, the head of Modus Vivendi Center Ara Papyan told reporters today.
“Yet the Genocide centennial seems to have been limited to the organization of some events and conferences and we are straying from political demands,” Papyan said.
He called on Armenian President Serzh Sargsyan to declare the Armenian-Turkish protocols invalid.
“Armenia should also state that it is the legal successor of the First Republic of Armenia and not the Armenian SSR, which will afford a ground for the de-occupation of Armenian territories,” Papyan said.
According to him, Armenia should declare at the highest level that Turkey violated its rights and occupied a considerable part of Armenian territories.
“Turkey should not just apologize. This is not sufficient as a grave crime was committed and the aggrieved party – Armenia and the Armenian people – should get an adequate compensation,” Papyan said.