«Թուրքիան չի բացի հայ-թուրքական սահմանը, եթե անգամ Ղարաբաղը զիջենք»
«Հայ-թուրքական սահմանը չեն բացի, և եթե մենք Ղարաբաղն էլ զիջենք, միևնույն է, Թուրքիան այլ պատճառներ կգտնի, որպեսզի հայ-թուրքական սահմանը չբացվի»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների հեռանկարին՝ ասաց «Մոդուս վիվենդի» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը:
Նա նշեց, որ Թուրքիայի ռազմավարական խնդիրն է խեղդել Հայաստանին, որպեսզի Երևանը որևէ պահանջատիրություն չունենա Թուրքիա նկատմամբ:
«Ղարաբաղը միայն պատրվակ է, որպեսզի իրականացվի Թուրքիայի մեծ ռազմավարությունը՝ թուլացնել Հայաստանը՝ որպես քաղաքական և տնտեսական գործոն: Այդ ռազմավարությանն է միացել նաև Ալիևը»,- նշեց Ա.Պապյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայոց ցեղասպանությունը վաղեմության ժամկետ չունի, սակայն պետք է ավելի ակտիվացնել պայքարը հայկական պահանջատիրության համար:

А.Папян: Турция не откроет границы даже в случае уступок в вопросе Карабаха
Анкара в любом случае не откроет армяно-турецкую границу и вопрос Нагорного Карабаха для нее всего лишь повод. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами руководитель центра «Modus Vivendi» Ара Папян.
По его словам, «стратегическая задача Анкары – „задушить” Армению, чтобы Ереван отказался от своих требований к Турции».
«Турция использует вопрос Нагорного Карабаха как повод, чтобы претворить в жизнь свою стратегию по ослаблению Армении как политического и экономического фактора. К этой стратегии Анкары присоединился и президент Азербайджана Ильхам Алиев», - сказал Ара Папян.
Политолог также отметил, что преступления против человечества не имеют срока давности, однако необходимо активизировать борьбу, чтобы Турция выполнила все требования армянского народа в связи с Геноцидом армян.