Ս. Սաֆարյան. Չի բացառվում, որ ԲՀԿ-ն «այո» ասի սահմանադրական բարեփոխումներին
Չի բացառվում, որ ինչ-ինչ տարբերակների դեպքում ԲՀԿ-ն «այո» ասի սահմանադրական բարեփոխումներին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանհդիպման ժամանակ ասաց Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի ղեկավար, քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը:
Նա կարծիք հայտնեց, որ քառյակի քաղաքական ուժերն, ապագա զարգացումների հետ կապված, տարբեր պատկերացումներ ունեն.
«Օրինակ ՀԱԿ-ը և «Ժառանգությունը» լավագույն դեպքում չեն բացառի «հեղափոխություն ներքևից» տարբերակը, այսինքն՝ ժողովրդական լայն մասնակցային շարժումներով, իսկ ԲՀԿ-ն, կարծում եմ, առաջին հերթին տեսնում է 2017-18թթ. ընտրափուլերի միջոցով սահուն իշխանափոխության տարբերակը»,- ասաց Ստյոպա Սաֆարյանն՝ ընդգծելով, որ ՀՀԿ-ի համար կարևոր են սահմանադրական բարեփոխումները հենց իշխանության վերարտադրության խնդիրը լուծելու առումով:
«Կարծում եմ՝ ԲՀԿ-ն ցանկանում է կրկնել այն փորձն, ինչ արեց 2012թ.-ին: Նրանք փորձելու են իրենց հասանելի տարբերակներով ստանալ քվեների մեծամասնություն և այդպիսով՝ կառավարություն կազմավորելու իրավունք»,- ասաց քաղաքագետը:

С.Сафарян: У «четверки» политических сил разные представления о будущем
Четыре парламентские политические силы Армении имеют различные представления о дальнейших развитиях в стране. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции руководитель Армянского института международных вопросов и безопасности, политолог Степан Сафарян.
«К примеру, АНК и „Наследие” не исключают вариант революции „снизу”, то есть с участием широкого народного движения, а „Процветающая Армения” в первую очередь выступает за плавную смену власти посредством выборов в 2017-2018гг.», - сказал С.Сафарян.
Он подчеркнул, что для АНК конституционные реформы важны именно в плане решения проблемы воспроизводства власти.
С.Сафарян также не исключил, что в случае каких-то вариантов партия «Процветающая Армения» может выступить за конституционные реформы.
«На мой взгляд, партия „Процветающая Армения” хочет повторить опыт 2012 года. Они попытаются доступными им способами получить большинство голосов и тем самым – право сформировать правительство», - сказал политолог.