Ս. Սաֆարյան. Չի բացառվում, որ ԲՀԿ-ն «այո» ասի սահմանադրական բարեփոխումներին
Չի բացառվում, որ ինչ-ինչ տարբերակների դեպքում ԲՀԿ-ն «այո» ասի սահմանադրական բարեփոխումներին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանհդիպման ժամանակ ասաց Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի ղեկավար, քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը:
Նա կարծիք հայտնեց, որ քառյակի քաղաքական ուժերն, ապագա զարգացումների հետ կապված, տարբեր պատկերացումներ ունեն.
«Օրինակ ՀԱԿ-ը և «Ժառանգությունը» լավագույն դեպքում չեն բացառի «հեղափոխություն ներքևից» տարբերակը, այսինքն՝ ժողովրդական լայն մասնակցային շարժումներով, իսկ ԲՀԿ-ն, կարծում եմ, առաջին հերթին տեսնում է 2017-18թթ. ընտրափուլերի միջոցով սահուն իշխանափոխության տարբերակը»,- ասաց Ստյոպա Սաֆարյանն՝ ընդգծելով, որ ՀՀԿ-ի համար կարևոր են սահմանադրական բարեփոխումները հենց իշխանության վերարտադրության խնդիրը լուծելու առումով:
«Կարծում եմ՝ ԲՀԿ-ն ցանկանում է կրկնել այն փորձն, ինչ արեց 2012թ.-ին: Նրանք փորձելու են իրենց հասանելի տարբերակներով ստանալ քվեների մեծամասնություն և այդպիսով՝ կառավարություն կազմավորելու իրավունք»,- ասաց քաղաքագետը:

Safaryan: Four non-government parties have different ideas of the future
The four non-government parliamentary political forces of Armenia have different ideas of further developments in the country, Director of Armenian Institute of International Security Problems, political scientist Stepan Safaryan said at a press conference today.
“For example, Armenian National Congress (HAK) and Heritage Parties do not rule out the possibility of a revolution from below, i.e. with the participation of broad masses of population, while Prosperous Armenia Party (BHK) is mostly in favor of a smooth change of power through elections in 2017-2018,” Safaryan noted.
In his words, HAK considers the constitutional reforms important in terms of solving the problem of power reproduction.
S. Safaryan did not rule out that in case of some options, BHK will endorse the constitutional reforms.
“I think BHK wants to repeat the experience of 2012. They will attempt to receive a majority of votes by all available means and thus get the right to form a government,” the political scientist said.
The four non-government parliamentary forces of Armenia include ARF-Dashnaktsutyun, HAK, Heritage and BHK Parties.