ԻԻՀ նախագահի օգնական. Իրանահայերը որևէ խնդիր չունեն
Իրանի իշխանությունները հայերի համար անհրաժեշտ բոլոր պայմաններն ապահովել են: Այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ նախագահի՝ կրոնական փոքրամասնությունների և էթնիկական խմբերի հարցերով հատուկ օգնական Ալի Յունեսին:
Իրանի նախագահի օգնականը Թավրիզի Հայոց ազգային առաջնորդարան կատարած այցի ընթացքում, անդրադառնալով իրանահայերի կյանքին, մասնավորապես նշել է. «Հայերը ոչ միայն առօրյա կյանքում, այլև իրենց կրոնական արարողություններն անցկացնելու հարցում որևէ խնդիր չունեն. Նահանգային իշխանությունները նրանց համար անհրաժեշտ բոլոր պայմաններն ապահովել են»:
Հիշեցնենք, որ ԻԻՀ Մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Կարեն Խանլարյանը վերջերս իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է, որ Իրանի հայ համայնքի կարևորագույն խնդիրը Հայոց Ցեղասպանության հարցն է: Նրա տեղեկացմամբ՝ իրանահայերի 40 տոկոսը Ցեղասպանությանը զոհ դարձած հայերի ժառանգներն են:
Պատգամավորը, անդրադառնալով Հայ Առաքելական Եկեղեցու հետևորդների թվին, նշել էր. «Իրանահայերի 98-99 տոկոսը Առաքելական Եկեղեցու հետևորդներ են, իսկ 1-2 տոկոսը՝ Կաթոլիկ և Բողոքական եկեղեցիների հետևորդներ: Ներկայում ողջ աշխարհում Հայաստանի բնակչության հետ միասին 13-14 միլիոն հայ է բնակվում: Իրանում Հայ Առաքելական եկեղեցու հետևորդների թիվը հասնում է 100 հազարի»:
Նշենք, որ Հայ Առաքելական Եկեղեցին Իրանում ներկայացված է երեք՝ Ատրպատականի, Թեհրանի և Էսֆահանի հայոց թեմերով, իսկ ԻԻՀ Մեջլիսում իրանահայությանը շահերը ներկայացնում են երկու պատգամավորներ Կարեն Խանլարյանը և Ռոբերտ Բեգլարյանը:

Помощник Роухани: Власти Ирана обеспечили все необходимые условия для армян
«Власти Ирана обеспечили все необходимые условия для армян», - об этом, как передает иранское информагентство «ИРНА», заявил специальный помощник президента ИРИ по вопросам этнических и религиозных меньшинств Али Йонеси.
Обратившись в ходе встречи с армянской общиной Тебриза к жизни иранских армян, помощник президента Ирана отметил: «У армян нет каких-либо проблем не только в повседневной жизни, но и в вопросе проведения религиозных мероприятий. Власти провинций обеспечили все необходимые условия для них».
Напомним, недавно в интервью иранскому информационному агентству «ИСНА» депутат Меджлиса ИРИ Карен Ханларян отметил, что важнейшей проблемой армянской общины Ирана остается вопрос Геноцида армян. По его словам, сорок процентов армянской общины Ирана – потомки тех, кто пережил Геноцид армян в Османской империи 1915 года.
Депутат, обратившись к числу последователей Армянской Апостольской Церкви (ААЦ), отметил: «Последователями ААЦ являются 98-99% иранских армян, и лишь 1-2% из них являются прихожанами Католической и Протестантской церквей. В настоящее время во всем мире, наряду с населением Армении, проживает 13-14 млн. армян. В Иране число последователей Армянской Апостольской Церкви достигает 100 тыс.».
Отметим, что Армянская Апостольская церковь в Иране представлена тремя епархиями – Атрпатаканской, Тегеранской и Исфаханской. А интересы иранских армян в Меджлисе ИРИ представляют два депутата – Карен Ханларян и Роберт Бегларян.