Կարեն Պետրոսյանի հարցով իրավապաշտպանները դիմել են ԵԽ և ՄԱԿ-ի կոմիտեներին
Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի՝ Ադրբեջանի տարածքում հայտնվելու և հետագայում ադրբեջանական զինվորական ծառայողների կողմից խոշտանգման, անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկվելու և նրա մահվան դեպքի կապակցությամբ 2014թ.-ի սեպտեմբրի 15-ին իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներ Ավետիք Իշխանյանը, Լարիսա Ալավերդյանը և Արթուր Սաքունցը դիմել են Խոշտանգումների կանխարգելման եվրոպական կոմիտե (Եվրոպայի խորհուրդ), Խոշտանգումների դեմ կոմիտե (ՄԱԿ), ինչպես նաև Խոշտանգումների կանխարգելման ենթակոմիտե (ՄԱԿ): Այս մասին հայտնում են Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեից:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչները նշված միջազգային կազմակերպություններին խնդրել են ձեռնարկել իրենց կարգավիճակից բխող բոլոր հնարավոր միջոցները, որոնք կնպաստեն Կարեն Պետրոսյանի խոշտանգման, ակնհայտ անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, ինչպես նաև վերջինիս մահվան հանգամանքների պատշաճ քննության իրականացմանը: Դիմումում բերվել են ինչպես այդ կազմակերպությունների, այնպես էլ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավասությունից բխող գործողություններ ձեռնարկելու անհրաժեշտ հիմնավորումները:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչները իրենց դիմումում կոչ են անում միջազգային կազմակերպություններին դրսևորել հետևողականություն` գործի անաչառ և լիարժեք ուսումնասիրություն իրականացնելու հարցում:

Правозащитники Армении обратились в СЕ и ООН по вопросу К.Петросяна
В связи с фактом смерти в Азербайджане 31-летнего жителя села Чинари Тавушской области РА Карена Петросяна общественные правозащитные организации Армении обратились в Европейский Комитет по предупреждению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания (ЕКПП), Комитет против пыток (КПП) и Подкомитет по предупреждению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания (ППП). Об этом сообщает пресс-служба Хельсинкского комитета Армении.
Согласно источнику, руководители правозащитных организаций в лице Аветика Ишханяна, Ларисы Алавердян и Артура Сакунца, которые направили обращения в действующий при Совете Европы ЕКПП, а также в функционирующие при ООН КПП и ППП, указывают на факты применения против К.Петросяна пыток, очевидно бесчеловечного, унижающего честь и достоинство гражданина РА отношения военных Азербайджана и просят данные международные организации предпринять все возможные меры с целью добиться всеобъемлющего расследования обстоятельств смерти молодого человека.
В обращении представлены все необходимые обоснования для действий как данных организаций, так и Европейского суда по правам человека, а также содержится призыв проявить последовательность для объективного и всестороннего рассмотрения дела.
Напомним, 10 сентября 2014 года рабочая группа, представляющая интересы семьи убитого в Азербайджане 31-летнего жителя Тавушской области Армении Карена Петросяна, обратилась в Европейский суд по правам человека на основании 39-го положения Устава Евросуда с требованием содействовать немедленной передаче армянской стороне тела гражданина РА.