Կարեն Պետրոսյանի հարցով իրավապաշտպանները դիմել են ԵԽ և ՄԱԿ-ի կոմիտեներին
Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի՝ Ադրբեջանի տարածքում հայտնվելու և հետագայում ադրբեջանական զինվորական ծառայողների կողմից խոշտանգման, անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկվելու և նրա մահվան դեպքի կապակցությամբ 2014թ.-ի սեպտեմբրի 15-ին իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներ Ավետիք Իշխանյանը, Լարիսա Ալավերդյանը և Արթուր Սաքունցը դիմել են Խոշտանգումների կանխարգելման եվրոպական կոմիտե (Եվրոպայի խորհուրդ), Խոշտանգումների դեմ կոմիտե (ՄԱԿ), ինչպես նաև Խոշտանգումների կանխարգելման ենթակոմիտե (ՄԱԿ): Այս մասին հայտնում են Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեից:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչները նշված միջազգային կազմակերպություններին խնդրել են ձեռնարկել իրենց կարգավիճակից բխող բոլոր հնարավոր միջոցները, որոնք կնպաստեն Կարեն Պետրոսյանի խոշտանգման, ակնհայտ անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, ինչպես նաև վերջինիս մահվան հանգամանքների պատշաճ քննության իրականացմանը: Դիմումում բերվել են ինչպես այդ կազմակերպությունների, այնպես էլ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավասությունից բխող գործողություններ ձեռնարկելու անհրաժեշտ հիմնավորումները:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչները իրենց դիմումում կոչ են անում միջազգային կազմակերպություններին դրսևորել հետևողականություն` գործի անաչառ և լիարժեք ուսումնասիրություն իրականացնելու հարցում:

Armenian human rights advocates apply to CE and UN over K. Petrosyan issue
In connection with the death of 31-year-old resident of Armenia’s Tavush province Karen Petrosyan in Azerbaijan, watchdog organizations of Armenia have applied to the Council of Europe’s European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, the UN Committee against Torture (CAT), and the UN Subcommittee on the Prevention of Torture and other Cruel, Inhuman and Degrading Treatment or Punishment (SPT), the press service of Helsinki Committee of Armenia reported.
According to the source, the heads of watchdog organizations in the person of Avetik Ishkhanyan, Larisa Alaverdyan and Arthur Sakunts who sent applications to the European Committee for the Prevention of Torture, CAT and SPT pointed out the fact that Azerbaijani military subjected Karen Petrosyan to torture and inhuman and degrading treatment and ask the abovementioned international organizations to do everything possible for a comprehensive investigation into the circumstances of the young man’s death.
The application contains the necessary substantiation for actions of these organizations as well as the European Court of Human Rights and calls on them to show consistency to ensure an impartial and comprehensive investigation of the case.
As reported earlier, on September 10, 2014 the working group representing the interests of the family of Tavush province resident Karen Petrosyan, 31, killed in Azerbaijan, asked the European Court of Human Rights (ECHR) to assist with the immediate repatriation of the Armenian citizen’s body to Armenia – in accordance with Rule 39 of ECHR’s General Rules.