«Սիստեման» բողոքարկել է իրավապահ մարմինների գործողությունները
ԱՖԿ «Սիստեմա» ընկերության ներկայացուցիչներն ու «Բաշնեֆտ» ձեռնարկության բաժնետոմսերի վաճառքի գործով անցնող անձինք բողոք են ներկայացրել, քննչական մարմնի գործողությունների հետ կապված, տարբեր ատյաններին: Այս մասին հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ըստ լրատվամիջոցի աղբյուրի՝ այս պահին մի քանի բողոքներ են ներկայացվել իրավապահ մարմինների գործողությունների օրինականության հարցի վերաբերյալ, որով տարբեր դատական ատյաններից բացի կզբաղվի նաև Գլխավոր դատախազությունը:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 16-ին Ռուսաստանի Դաշնության Հետաքննչական կոմիտեն մեղադրանք է առաջադրել ԱՖԿ «Սիստեմա» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Վլադիմիր Եվտուշենկովի նկատմամբ՝ ՌԴ քրեական օրենսգրքի 174 հոդվածի (փողերի լվացում) հատկանիշներով:
Վ. Եվտուշենկովը մեղադրվում է «Բաշնեֆտ» ընկերության բաժնետոմսերի վաճառքի հետ կապված մեքենայություններին մասնակցելու մեջ:
Մասնավորապես, ընկերությունը վաճառվել է համաձայնեցված գնից 500 մլն դոլար էժան գնով:
Դրանից հետո մի քանի օրերի ընթացքում երկու ընկերությունների բաժնետոմսերի գինը կտրուկ ընկել է, մասնավորապես՝ «Բաշնեֆտի» բաժնետոմսերն էժանացել են 20, իսկ ԱՖԿ «Սիստեմայինը»՝ 26 %-ով:

АФК «Система» обжаловала действия СК по делу «Башнефти»
Представители АФК «Система» и фигурантов дела о незаконной продаже акций «Башнефти» обжаловали действия следователей в различных инстанциях. Об этом сообщает «Интерфакс» со ссылкой на источника, знакомого с ситуацией.
«В настоящее время уже подан ряд жалоб, в которых ставится вопрос о законности действий правоохранительных органов», - заявил источник. По его словам, проверять законность действий Следственного комитета будут не только суды в различных регионах, но и Генпрокуратура.
Отметим, официальный представитель Следственного комитета России Владимир Маркин 16 сентября сообщил, что председателю совета директоров ОАО АФК «Система» предъявлено обвинение в отмывании денежных средств по делу «Башнефти». Он помещен под домашний арест до 16 ноября. АФК «Система» назвала обвинения в адрес Евтушенкова необоснованными.
Между тем, как передает BBC, на новостях о предъявлении обвинений Владимиру Евтушенкову акции АФК «Система», МТС и «Башнефти» снижаются в начале торгов на 6-26%. Из-за снижения акций «Системы» более чем на 20% в течение 10 минут подряд биржа решила приостановить торги на полчаса.
Напомним, в июле в рамках расследования дела о растрате и легализации денежных средств при продаже компании «Башнефть» Басманный суд Москвы арестовал крупного предпринимателя и общественного деятеля Левона Айрапетяна.