«Ռոստելեկոմի» փոխնախագահ. Հայաստանի շուկան մեզ համար հետաքրքիր է
Հայաստանի հեռահաղորդակցության շուկայում «Ռոստելեկոմ» ընկերությունը տեսնում է զարգացման շատ լուրջ հեռանկարներ, քանի որ, ընկերության` Հայաստանում ներկայացվող բոլոր ծառայությունները մեծ պահանջարկ ունեն: Այս մասին Մոսկվայում «Ռոստելեկոմի» գլխավոր գրասենյակում հայ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ընկերության գործադիր փոխնախագահ, «ՋիԷնՍի-Ալֆա» ՓԲԸ Տնօրենների խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Ռոգովոյը:
«Ասեմ ավելին` մենք հիմա քննարկում ենք առաջիկայում Հայաստանում սեփական տվյալների կենտրոնի կառուցման հնարավորությունը ու վստահությամբ նայում ենք դեպի ապագան»,- ասաց Ա. Ռոգովոյը:
Նա չմանրամասնեց տվյալների կենտրոնի կառուցման ժամկետների ու ծավալների մասին` ընդգծելով, որ այդ ամենը հիմա հաշվարկման փուլում է:
«Այսօր մեր ընկերությունն առաջին հերթին ցանկանում է ընդլայնել Հայաստանում սփռման ու հասանելիության ծավալները: Մասնավորապես` ցանկանում ենք հասանելի լինել ամբողջ Երևանում, ինչպես նաև` մարզերում»,- ասաց «Ռոստելեկոմի» գործադիր փոխնախագահը:
Ալեքսանդր Ռոգովոյի խոսքով՝ հինգ տարիների ընթացքում՝ 2012-2016 թթ., Հայաստանում «Ռոստելեկոմ» ԲԲԸ-ի ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմելու է մոտ 30 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ արդեն իսկ 2014թ.-ի վերջին ներդրումները կկազմեն 20 մլն.ԱՄՆ դոլար:
Ընդհանուր առմամբ, գնահատելով Հայաստանի հեռահաղորդակցության շուկան` Ալեքսանդր Ռոգովոյն ընդգծեց, որ այստեղ մրցակցությունը բավականին բարձր է.
«Կա լուրջ մրցակցություն և դա լավ է, քանի որ սա ստիպում է մեզ ավելի ակտիվ աշխատել, ներկայացնել նոր ծառայություններ և այլն: Ընդհանուր առմամբ նորից եմ ասում` այս շուկան մեզ համար հետաքրքիր է»,- ասաց «Ռոստելեկոմի» փոխնախագահը:
Լրագրողները Ա. Ռոգովոյից հետաքրքրվեցին` հնարավո՞ր է արդյոք, որ «Ռոստելեկոմը»` որպես հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցող ընկերություն, դուրս գա նաև բջջային օպերատորների շուկա:
«Բարդ հարց է: Մի կողմից դրանք նման ծառայություններ են, մյուս կողմից` ունեն յուրահատկություններ: Պետք է ասեմ, որ հիմա մենք առավել շատ ցանկանում ենք զարգացնել մեր կողմից տրամադրվող ծառայությունները»,- ասաց Ա. Ռոգովոյը:
«Ընդհանուր առմամբ մենք գոհ ենք Հայաստանում մեր դուստր ձեռնարկության զարգացման ծավալներից: Այո, մեր բաժանորդների թիվը դեռևս այնքան էլ շատ չէ, սակայն մեծ են բաժանորդների թվի աճի տեմպերը: Մեր նոր փաթեթները, որքանով ես եմ տեղյակ, մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում Հայաստանում: Իսկ, եթե առանձնացնեմ մեր գլխավոր առավելությունը, ապա կասեմ, որ այն որակի մեջ է»,- ամփոփեց «Ռոստելեկոմի» գործադիր փոխնախագահը:
Նշենք, որ պաշտոնական տվյալներով «Ռոստելեկոմը» Հայաստանում ունի 21 հազար բաժանորդ: Բաժանորդների թվով այն երրորդն է մեր հեռահաղորդակցության շուկայում: Միաժամանակ այս ընկերությունը Հայաստանում առաջինն է զարգացման, այսինքն` բաժանորդների թվի ավելացման տեմպերով:

Вице-президент «Ростелекома»: Нам интересен рынок Армении
Компания «Ростелеком» рассматривает на армянском телекоммуникационном рынке серьезные перспективы развития, поскольку предоставляемые компанией в Армении все услуги пользуются большим спросом. Об этом на встрече с армянскими журналистами в главном офисе компании «Ростелеком» заявил исполнительный вице-президент компании, председатель Совета директоров ЗАО «ДжиЭнСи-Альфа» Александр Роговой.
«Сейчас мы обсуждаем возможность создания в предстоящем времени собственного центра данных в Армении, и с уверенностью смотрим в будущее», - сказал А.Роговой, отметив, что в настоящее время проводится подсчет проекта.
«Наша компания намерена расширить зону досягаемости и доступности на территории Армении. В частности, желаем быть доступными по всей территории Еревана и областях», - отметил он.
По словам А.Рогового, за пять лет деятельности в Армении, в 2012-2016 гг., общим объем инвестиций компании «Ростелеком» составит около $30 млн., а к концу 2014 года объем инвестиций достигнет $20 млн.
Он также отметил, что уровень конкуренции на армянском телекоммуникационном рынке достаточно высок.
«Есть серьезная конкуренция, и это хорошо, поскольку это заставляет работать более активно, предлагать новые услуги. Рынок нам интересен», - сказал А.Роговой.
На вопрос, намерена ли компания выйти на сотовый рынок Армении, представитель «Ростелекома» заявил: «Сложный вопрос. С одной стороны, это похожие услуги, с другой – имеют особенности. Должен сказать, что сейчас мы больше всего желаем развить уже предоставляемые услуги».
«В общей сложности, мы довольны объемами развития нашей дочерней компании. Число наших абонентов пока не большое, однако темпы развития высоки. Наши новые пакеты вызывают большой интерес в Армении. А если обособить одно важное преимущество, то это – качество», - сказал А.Роговой.
Отметим, что по официальным данным число абонентов «Ростелекома» в Армении – 21 тыс. Компания по числу абонентов занимает третье место на телекоммуникационном рынке Армении. В то же время, компания занимает первое место в Армении по уровню развития, темпам увеличения числа абонентов.