Վարչապետը՝ տնտեսվարողներին. Մենք ձեր թշնամին չենք, մենք ձեզ օգնելու ենք
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է կառավարության շենքի առջև բողոքի ակցիա անցկացրած տարբեր տոնավաճառներում գործունեություն ծավալող տնտեսվարողներին: Այս մասին տեղեկացնում են կառավարությունից:
ՓՄՁ ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել վարչապետին՝ ընդունելու, խնդիրները լսելու համար և իրենց դիտարկումները ներկայացրել հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքում փոփոխությունների վերաբերյալ: Օրենքով առաջարկվում է փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների համար շրջանառության հարկի դրույքաչափը 3.5 տոկոսից նվազեցնել 1 տոկոս, միաժամանակ, տնտեսվարողները պարտավորվելու են գործունեություն ծավալել հստակ փաստաթղթաշրջանառությամբ:
Հովիկ Աբրահամյանը լսել է տնտեսվարողների դիտարկումներն ու փաստարկները և վստահեցրել, որ օրենքն ուղղված է խոշոր հարկատուներին հարկային դաշտ բերելուն, իսկ մանր ու միջին բիզնեսն այդ օրենքի կիրառումից որևէ կերպ չի տուժի: Վարչապետի խոսքով՝ կառավարության նպատակն է, որպեսզի ՓՄՁ-ները խոշոր ընկերությունների համար չդառնան հարկերը թաքցնելու հարթակ և գործիք: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ հարկային ծառայողները ՓՄՁ-ներում ստուգումներ կիրականացնեն միայն այն դեպքերում, երբ կլինեն ռիսկեր. ուշադրության կենտրոնում են գտնվելու խոշոր հարկ վճարողները:
Միաժամանակ, Հովիկ Աբրահամյանը շեշտել է, որ կառավարությունը ՓՄՁ-ներին չի դիտարկում որպես հարկատու, հակառակը, ընդունված օրենքով պետական բյուջեի մուտքերը նվազելու են 10 մլրդ դրամով, քանի որ ՓՄՁ-ներն այսուհետ 3,5 տոկոսի դիմաց վճարելու են 1 տոկոս շրջանառության հարկ: «Կառավարությունը հրաժարվել է այդ գումարից, որպեսզի փոքր ու միջին բիզնեսը զարգանա, ծաղկի: Դա է մեր նպատակը: Ձեզ խնդրում ենք՝ առանց փաստաթղթի մի աշխատեք: Կառավարությունը ձեր հարկային բեռը թեթևացրել է, որպեսզի դուք կայանաք»,- շեշտել է վարչապետը:
Անդրադառնալով տնտեսվարողների այն դիտարկմանը, թե խոշոր բիզնեսն ապրանքը վաճառելուց իրենց փաստաթուղթ չի տրամադրում՝ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ դրա համար կան մարմիններ, որոնք պետք է հետևեն և օրենքի շրջանակում մարդկանց պատասխանատվության ենթարկեն: Միաժամանակ, վարչապետը տեղեկացրել է, որ որոշումը կառավարությունը միայնակ չի կայացրել, այլ փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ ունեցած բազմաթիվ քննարկումների արդյունքում՝ ՀՀ վարչապետին կից ՓՄՁ զարգացման խորհրդի շրջանակում:
«Դուք պետք է օգնեք, որպեսզի խոշորներին բերենք օրինական դաշտ: Սա է մեր նպատակը: Մենք ձեր թշնամին չենք, մենք ձեզ օգնելու ենք, աջակցելու և ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի դուք կայանաք: Փոքր և միջին բիզնեսը մենք շատ ենք կարևորում, դրա համար էլ այս քայլերին ենք գնում»,- ընդգծել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Կողմերը պայմանավորվել են, որպեսզի տոնավաճառների աշխատակիցներն իրենց առաջարկները գրավոր ներկայացնեն ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արմեն Ալավերդյանին:

О.Абраамян: Мы придаем большую важность развитию малого и среднего бизнеса
Премьер-министр Армении Овик Абраамян принял представителей малого и среднего бизнеса, которые сегодня собрались на акцию протеста у здания правительства РА. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Согласно информации, представители МСБ поблагодарили премьера за прием, представив свои наблюдения относительно вступающих в силу с 1 октября поправок в закон РА «О налоге с оборота».
Отметим, с 1 октября текущего года планируется снизить ставку налога с оборота, применяемого к хозяйствующим субъектам, осуществляющим деятельность в сфере торговли, с 3,5% до 1%. При этом обязательным условием для деятельности МСБ станет четкий документооборот.
Овик Абраамян выслушал соображения и аргументы хозяйствующих субъектов, заверив, что закон направлен на приведение в налоговое поле крупных налогоплательщиков, а МСБ от применения данного закона не пострадает.
По словам премьера, цель правительства – предотвратить превращение предприятий малого и среднего бизнеса в платформу и инструмент для сокрытия налогов крупными компаниями.
Глава правительства подчеркнул, что проверки в предприятиях МСБ будут проводиться лишь в том случае, если появятся риски, в центре внимания же будут находиться крупные налогоплательщики.
«Правительство облегчило ваше налоговое бремя, чтобы вы состоялись», - отметил О.Абраамян, обратившись к представителям МСБ. При этом премьер сообщил, что решение было принято не только правительством, поправки многократно обсуждались с представителями малого и среднего бизнеса.
«Правительство Армении придает большую важность развитию МСБ, поэтому идет на эти шаги», - сказал он.
По итогам встречи была достигнута договоренность, согласно которой предприниматели представят свои предложения в письменной форме первому заместителю министра финансов РА Армену Алавердяну.
Напомним, сегодня утром на акцию протеста у здания правительства РА вышли более 400 представителей малого и среднего бизнеса, осуществляющих деятельность в сфере торговли. Недовольство протестующих было вызвано вступающими в силу с 1 октября 2014 года поправками в закон РА «О налоге с оборота».
К участникам акции спустился премьер-министр Армении Овик Абраамян, предложил сформировать группу из 20 человек, с которыми он позднее в своем кабинете детально обсудил проблему. Однако акция протеста после этого все равно не прекратилась.
Участники акции протеста у здания правительства Армении решили провести следующий митинг в четверг – во время очередного заседания правительства Армении. В случае вступления в силу с 1 октября этого года закона РА «О налоге с оборота» они угрожают объявить забастовку.