ԵԽԽՎ նախագահը ծրագրում է Հայաստան այցելել. Արմենպրես
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար չափազանց կարևոր են Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունների հանդիպումները ԵԽԽՎ շրջանակում: Այս մասին ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի բացման ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է կառույցի նախագահ Անն Բրասյորը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրեսը»՝ ԵԽԽՎ նախագահը հայտնել է, որ Ադրբեջան կատարած այցի ընթացքում առաջարկել է, որ երկու երկրների պատվիրակությունները հանդիպեն իր գրասենյակում, սակայն առաջարկը մերժվել է:
Նա հերքել է ավելի վաղ լրատվամիջոցներում տարածված տեղեկությունն այն մասին, թե ինքն առաջարկել է հանդիպումներ կազմակերպել Ադրբեջանի տարբեր համայնքների հետ: Բրասյորը նշել է, որ իր գերխնդիրը Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունների հանդիպումը կազմակերպելն է` այն, ինչ հաջողվել էր ԵԽԽՎ նախկին նախագահին:
ԵԽԽՎ նախագահը հայտնել է, որ առաջիկայում անպայման նախատեսվում է այցելել Հայաստան, քանի որ կարևորում է հակամարտության բոլոր կողմերի հետ հանդիպումներն ու քննարկումները: Թեպետ արդեն բանակցություններ են տարվում պատվիրակության և դեսպանության հետ, այդուհանդերձ՝ այցելության հստակ ժամկետներ դեռ նախանշված չեն:

Meetings of the delegations of Armenia and Azerbaijan within the PACE framework are crucial to a peaceful resolution of the Nagorno Karabakh conflict, President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Anne Brasseur told reporters at the opening of the PACE autumn session.
The PACE president was quoted by Armenpress news agency as saying that during her visit to Azerbaijan she proposed that delegations of the two countries should meet in her office, but the proposal was rejected.
Anne Brasseur refuted earlier media reports that she allegedly proposed organizing meetings with various Azerbaijani communities. In her words, her major goal is to arrange a meeting of the Armenian and Azerbaijani delegations – something that the previous PACE president managed to do.
The PACE president said she plans to visit Armenia in the near future as she considers it important to meet and hold discussions with all the parties to the conflict. Negotiations are already underway with the delegation and the embassy, but the date for the visit has not yet been set.