ԵԽԽՎ նախագահը ծրագրում է Հայաստան այցելել. Արմենպրես
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար չափազանց կարևոր են Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունների հանդիպումները ԵԽԽՎ շրջանակում: Այս մասին ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի բացման ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է կառույցի նախագահ Անն Բրասյորը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրեսը»՝ ԵԽԽՎ նախագահը հայտնել է, որ Ադրբեջան կատարած այցի ընթացքում առաջարկել է, որ երկու երկրների պատվիրակությունները հանդիպեն իր գրասենյակում, սակայն առաջարկը մերժվել է:
Նա հերքել է ավելի վաղ լրատվամիջոցներում տարածված տեղեկությունն այն մասին, թե ինքն առաջարկել է հանդիպումներ կազմակերպել Ադրբեջանի տարբեր համայնքների հետ: Բրասյորը նշել է, որ իր գերխնդիրը Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունների հանդիպումը կազմակերպելն է` այն, ինչ հաջողվել էր ԵԽԽՎ նախկին նախագահին:
ԵԽԽՎ նախագահը հայտնել է, որ առաջիկայում անպայման նախատեսվում է այցելել Հայաստան, քանի որ կարևորում է հակամարտության բոլոր կողմերի հետ հանդիպումներն ու քննարկումները: Թեպետ արդեն բանակցություններ են տարվում պատվիրակության և դեսպանության հետ, այդուհանդերձ՝ այցելության հստակ ժամկետներ դեռ նախանշված չեն:

Председатель ПАСЕ Анн Брассер планирует посетить Армению
Для урегулирования карабахского конфликта очень важны встречи делегаций Армении и Азербайджана в рамках ПАСЕ. Об этом заявила журналистам на открытии осенней сессия Парламентской ассамблеи Совета Европы глава ПАСЕ Анн Брассер.
Как передает Арменпресс, председатель ПАСЕ сообщила, что в ходе визита в Азербайджан предложила делегациям провести встречи в ее офисе, однако предложение было отвергнуто.
Анн Брассер опровергла ранее распространенную СМИ информацию о том, что она предложила организовать встречи с разными общинами Азербайджана. Глава ПАСЕ отметила, что ее сверхзадача – организация встреч делегаций Армении и Азербайджана, то, что удалось бывшему председателю ПАСЕ.
Анн Брассер также сообщила, что в ближайшее время планирует визит в Армению, поскольку считает встречи и обсуждения со всеми сторонами конфликта. Хотя уже идут переговоры с делегацией и посольством, точные сроки визита пока не намечены.