«Հայաստանի և Հունաստանի միջև հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են»
«Հայ և հույն ժողվուրդների միջև հարաբերությունները միշտ էլ եղել են սերտ ու եղբայարական և այսօր էլ շարունակում են մնալ այդպիսին»,- այսօր հայ-հունական գործարար համաժողովի ժամանակ ասաց Հունաստանի նախագահ Կարոլոս Պապուլիասը, հավելելով, որ երկու ժողովուրդներին կապող հարաբերությունները առավել ևս ամրապնդում են երկու երկրներում հայկական և հունական գաղութները:
Հունաստանի նախագահը թվեց հայաշատ հունական գաղութները, հավելելով, որ այդ գաղութները Հունաստանի տնտեսական կյանքում կարևոր դերակատարում ունեն ինչպես ընկերային, այնպես էլ գործարար մակարդակում` լինելով երկկողմ հարաբերությունների ամուր հիմք:
«Հայաստանի և Հունաստանի միջև հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են»,- ասաց Հունաստանի նախագահը՝ նշելով, որ իր այցելությունը Հայաստան ցույց է տալիս մտադրությունը` այդ հարաբերություններն ավելի զարգացնել ու ամրապնդել:
Կարոլոս Պապուլիասը բարձր գնահատեց մի շարք ոլորտներում՝ տնտեսություն, մշակույթ, կրթություն, գիտություն, պաշտպանություն, ինչպես նաև միջազգային կառույցների շրջանակներում փոխգործակցությունը: «Այսօրվա համաժողովը ևս մեկ քայլ է զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում»,- վստահեցրեց Կ. Պապուլիասը:
Հունաստանի նախագահը խոսելով Հայաստանի և Հունաստանի միջև առկա տնտեսական հարաբերությունների շուրջ, շեշտեց, որ այն զիջում է քաղաքական հարաբերություններին և Երևանում ընթացող հայ և հույն գործարարների համաժողովը ևս մեկ հնարավորություն է ամրապնդելու և զարգացնելու տնտեսական հարաբերությունները:

The relationship between the peoples of Armenia and Greece was and remains close and fraternal, Greek President Karolos Papoulias said during the Armenian-Greek business forum in Yerevan today. According to him, relations of the two peoples are being strengthened thanks to the Armenian community of Greece and the Greek community of Armenia. The Greek president stressed that the Armenian community plays an important role in the economic life of Greece.
“Relations between Armenia and Greece are dynamically developing,” Karolos Papoulias stated, noting that his visit to Armenia testifies to the intention to further develop and cement these ties.
He appreciated highly the cooperation of the two countries in a number of spheres including economy, culture, education, science, and defense as well as cooperation in international organizations.
“This forum is yet another step towards the development of bilateral relations in all the spheres,” the president of Greece said.
When speaking about economic cooperation of Armenia and Greece, K. Papoulias stressed that it is inferior to the level of political cooperation and the current forum of Armenian and Greek entrepreneurs in Yerevan provides yet another opportunity to boost economic links.