ԻԻՀ նախագահ. Իրանը պատրաստակամ է օգնել հայկական կողմի նախաձեռնություններին
Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի նստավայրում այսօր կայացել է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի և ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանիի հանդիպումը։ ՀՀ կառավարության ղեկավարը նշել է, որ Իրան կատարած պաշտոնական այցը կնպաստի հայ-իրանական տնտեսական կապերի աշխուժացմանը, նոր ներդրումների ներգրավմանը: Այս մասին հայտնում են Կառավարությունից:
«Հայաստանում բարձր են գնահատում Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ ձևավորված սերտ, բարիդրացիական հարաբերությունները, որոնք խարսխված են մեր ժողովուրդների միջև դարավոր բարեկամության հիմքերի վրա: Հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա և շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հիմնականում իրականացվում են, ինչը վկայում է երկու երկրների միջև առկա բարեկամական և գործնական կապերն ավելի խորացնելու երկուստեք վճռականության մասին»,-ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Հասան Ռոհանին, ողջունելով Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի այցը ԻԻՀ, նշել է, որ այն կնպաստի հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների հետագա խորացմանը տարբեր բնագավառներում: ԻԻՀ նախագահի խոսքով, Իրանը պատրաստակամ է օժանդակել հայկական կողմի նախաձեռնություններին, ինչպես նաև համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Զրուցակիցները կարևորել են մի շարք ոլորտներում, մասնավորապես, էներգետիկ, գյուղատնտեսական, մշակութային համագործակցության խորացումն ու ընդլայնումը:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը հնարավորություն է ընձեռում ստանձնել այդ կառույցի անդամների և օտարերկրյա գործարար համայնքների համար կապող օղակի դերակատարություն: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանում նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվել ներդրումների համար:
Իրանի նախագահը բարձր է գնահատել հայ համայնքի դերակատարությունը երկրի տարբեր ոլորտների զարգացման գործում:
Կողմերն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի և տարածաշրջանային խնդիրներին: Վարչապետ Աբրահամյանը նշել է, որ Հայաստանը հետամուտ է միայն խաղաղ ճանապարհով խնդրի կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
Երկուստեք ընդգծվել է տարածաշրջանային հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման կարևորությունը և տարածաշրջանում կայունության ապահովման անհրաժեշտությունը:
Հովիկ Աբրահամյանը Հասան Ռոհանիին է փոխանցել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերը` ներկա գտնվելու 2015 թ. ապրիլի 24-ին Երևանում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը:
Իրանի նախագահն իր հերթին ՀՀ նախագահին ու հայ ժողովրդին է փոխանցել իր ջերմ բարեմաղթանքները:
Հանդիպման ընթացքում Հովիկ Աբրահամյանն Իրանի նախագահի հետ քննարկել է երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։

A meeting of Iranian President Hassan Rouhani and Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan took place in Tehran today. The prime minister said the official visit will promote Armenian-Iranian economic ties and help attract new investments, the press service of the Armenian government reports.
“Armenia appreciates highly the close relations with Iran based on the centuries-old friendship of the two peoples. Armenian-Iranian relations are at a high level and continue developing in an atmosphere of mutual trust. The agreements reached are mainly implemented which shows the sides’ determination to deepen friendly and business links between the two peoples,” Hovik Abrahamyan said.
Welcoming the Armenian prime minister’s visit to Iran, Hassan Rouhani said that it will contribute to the further deepening of friendly relations of the two countries in various spheres. In the words of the Iranian president, Iran is ready to assist initiatives of the Armenian side as well as the implementation of joint programs.
The interlocutors stressed the importance of deepening and expanding cooperation in a number of fields, in particular energy sector, agriculture and culture.
Prime Minister Abrahamyan said that Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union (EEU) will provide an opportunity to become a connecting link between EEU members and foreign businessmen. He stressed that in Armenia there are favorable conditions for investment.
The president of Iran expressed a high opinion of the Armenian community’s role in the development of various spheres in the country.
The sides discussed the Karabakh conflict settlement process and regional problems. Prime Minister Abrahamyan said Armenia remains committed to a peaceful resolution of the conflict within the OSCE Minsk Group framework.
The interlocutors underlined the importance of resolving conflicts by peaceful means and the necessity to ensure regional stability.
Hovik Abrahamyan conveyed to Hassan Rouhani the invitation of Armenian President Serzh Sargsyan to attend the ceremony to commemorate the Armenian Genocide victims on April 24, 2015.