ԱԺ նախագահը՝ Ծառուկյանի մասին. Ցավալի է, որ ոչ մեկ գիտնական չի դառնում
Իշխանափոխության գործընթացը դեռևս չի սկսել, որովհետև երեք քաղաքական ուժերը՝ եռյակը,  տարբեր մեկնաբանություններ են տալիս, որոնք առնչվում են ոչ միայն ներքաղաքականության, այլև՝ ներքին սզբունքներին: Լրագրողների հետ ճեպազրույցում, խոսելով երկրի ներքաղաքական զարգացումների, ինչպես նաև՝ եռյակի գործունեության մասին, ասաց ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
Դիտարկմանը, թե ամենաբազմամարդ հավաքներից մեկն էր հոկտեմբերի 10-ի հանրահավաքը. Գ. Սահակյանը նկատեց. «Այո, ամենամազմամարդ հանրահավքան էր, որովհետև նախորդ հանրահավաքին մոտավորապես 5-6 հազար մարդ կար, բայց հայտարարում էին 50 հազար մարդու մասին: Հանրահավաքը ստացվել է քանակի վրա, իսկ որակապես ոչինչ չի փոխվել: Այո, հասարակության մեջ կան խնդիրներ և հասարակությունը հավաքվում է: Իսկ դրականն այն է, որ իրենք էլ խոստովանեցին, որ որևէ խոչընդոտ չի եղել: Ու այն պայմաններում, երբ խոսում էին 100 հազարանոց հավաքի մասին, գոնե մի երեք անգամ ավելի շատ մարդ պետք է հավաքվեր հանրահավաքում»,- ասաց ԱԺ նախագահը:
Ինչ վերաբերում է Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությանը, թե չի բացառվում, որ ժողովրդի ցանկության դեպքում, առաջադրվի և նախագահ դառնա, Գ. Սահակյանն ասաց. «Մենք բոլորս էլ գոնե մտքում մտածում ենք, որ մի բան կդառնա. Կա՛մ նախագահ, կա՛մ… Ցավալին այն է, որ ոչ մեկը հայտ չի ներկայացնում գիտնական դառնալու: Իսկ մենք գնում ենք այն ճանապարհով, որպեսզի ավելի շատ գիտությունը զարգացնենք: Հենց դա է հզորությունը»:
Դիտարկմանը, թե Սուրիկ Խաչատրյանը դարձավ գիտնական, բայց, կարծես թե, ոչինչ չփոխվեց,  Գ. Սահակյանը արձագանքեց. «Գիտնական չեն դառնում, այլ պաշտպանում են, նոր դառնում»:

Galust Sahakyan: Unfortunately nobody expresses intention to be scientist
The process of a change of power has not yet begun in Armenia as the three political forces have completely different ideas of the internal political life and different principles, the Armenian parliament’s speaker, representative of the ruling Republican Party of Armenia (HHK) Galust Sahakyan said during a briefing in the National Assembly today.
Commenting on a remark that the October 10 rally of the trio of non-pro-government parliamentary forces was a mass event, Sahakyan replied: “Yes, it was a mass rally, but nothing has changed in terms of quality. Yes, there are problems in society and people attend rallies. The positive aspect is that the organizers admitted themselves that they did not encounter any obstacles to holding the rally”.
As for the statement of Prosperous Armenia Party’s (BHK) leader Gagik Tsarukyan about the possibility of his running in the presidential election, G. Sahakyan noted: “We all, the whole nation is full of plans to become someone in this life – a president, or prime minister, or minister. It is to be regretted that nobody expresses an intention to become a scientist, especially as we are proceeding along the path of scientific development as our country’s strength is conditioned by that”.
In response to a remark that Syunik province governor Suren Khachatryan became a scientist, but nothing has changed, G. Sahakyan said: “People do not become scientists in this way. At first one should defend a doctoral thesis”.