Հակոբյան. Իշխանությունը պետք է դուրս գա ինքնասիրահարված սիրամարգի կերպարից
Մեր մոտեցումն այն է, որ պետք է գնանաք արդյունքի հետևից, իսկ լոզունգներին այլևս չենք հավատում: Եռյակի նիստի ավարտից հետո հայտարարեց «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը:
Անդրադառնալով ոչ իշխանական ուժերի կողմից առաջ բերված 12 կետերի ամփոփմանն ու երեկ նախաձեռնած ստորագրահավաքին` պատգամավորը ասաց, որ եռյակի ուժերը 12 կետերի վերաբերյալ նման ամփոփում չէին սպասում:
«Դաշնակցության հետ մենք 12 կետերի վերաբերյալ պայմանավորվածություն ունեինք, պետք է քառյակի նիստ հրավիրեինք, սակայն այդ պայմանավորվածությունը տապալվեց: Սա շատ ընդգծված քննադատելի է բոլոր քաղաքական ուժերի կողմից, բայց ինչ-որ տեղ հասկանալի ու տրամաբանական է»,- ասաց պատգամավորը:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե եռյակին մեղադրում են նաև իշխանությունների հետ բանակցությունների մեջ, Ռ. Հակոբյանը նկատեց. «Եթե բանակցություններ չլինեն, ապա չեմ պատկերացնում, թե ինչ պետք է լինի: Հետաքրքիր է հատկապես ձևակերպումը` «նրանք էլ են բանակցում»: Մենք չենք բանակցում, իսկ բանակցելու մասին ես գոնե տեղյակ չեմ, բայց մի կողմից բանակցելու մեջ վատ բան չեմ տեսնում: Եթե բանակցում ենք, դա չի նշանակում, թե պառլամենտարիզմի կանոնակարգ ենք խախտում: Բանակցելը ևս քաղաքականության մշակույթ է: Առայժմ իշխանությունները չեն հասկանում, թե Հայաստանում ինչ է կատարվում, բայց մենք չենք եկել այստեղ նոր թշնամիներ ձեռք բերելու համար, այլ եկել ենք մտածելու, թե ինչպես երկիրը ոտքի կանգնեցնենք: Իշխանությունները պետք է դուրս գան ինքնասիրահարված սիրամարգի կերպարից և համարժեք գնահակատական տան այս ամենին: Հիմա եթե այս ընթացքում ժողովրդի ճնշման տակ այդ գնահատականը հնչի, ես միայն կողջունեմ»,- եզրափակեց պատգամավորը:

Рубен Акопян: Власти должны выйти из образа самовлюбленного павлина
«Наш подход в том, чтобы достичь результата, а лозунгам мы больше не верим», - заявил сегодня на брифинге в Национальном Собрании Армении руководитель фракции партии «Наследие» Рубен Акопян после очередного рабочего обсуждения трех парламентских политических сил.
Касаясь обобщения выдвинутых некоалиционными силами 12 пунктов и инициированного ими сбора подписей, депутат отметил, что «тройка» не ожидала такого ответа на представленные властям требования.
«У нас была договоренность с АРФД «Дашнакцутюн» относительно 12 пунктов, однако эта договоренность провалилась. Это достойно критики со стороны всех политических сил, однако в какой-то мере понятно и логично», - сказал он.
На замечание журналиста о том, что «тройку» обвиняют в переговорах с властями, Рубен Акопян отметил: «Если не будет переговоров, то сложно представить, что должно быть. Особенно интересна формулировка: «И они ведут переговоры». Мы не ведем переговоры, я сам не в курсе этих переговоров, хотя не вижу в этом ничего плохого. Если мы и ведем переговоры, то это не значит, что нарушаем принципы парламентаризма. Переговоры – это также парламентская культура. Пока власти не осознают, что происходит в Армении, но мы пришли сюда не для того, чтобы приобрести новых врагов, а для того, чтобы подумать, как можно поставить страну на ноги. Власти должны выйти из образа самовлюбленного павлина и дать адекватную оценку всему происходящему. Если сейчас под давлением народа эта оценка прозвучит, то я буду очень доволен», - сказал Рубен Акопян.