Հակոբյան. Իշխանությունը պետք է դուրս գա ինքնասիրահարված սիրամարգի կերպարից
Մեր մոտեցումն այն է, որ պետք է գնանաք արդյունքի հետևից, իսկ լոզունգներին այլևս չենք հավատում: Եռյակի նիստի ավարտից հետո հայտարարեց «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը:
Անդրադառնալով ոչ իշխանական ուժերի կողմից առաջ բերված 12 կետերի ամփոփմանն ու երեկ նախաձեռնած ստորագրահավաքին` պատգամավորը ասաց, որ եռյակի ուժերը 12 կետերի վերաբերյալ նման ամփոփում չէին սպասում:
«Դաշնակցության հետ մենք 12 կետերի վերաբերյալ պայմանավորվածություն ունեինք, պետք է քառյակի նիստ հրավիրեինք, սակայն այդ պայմանավորվածությունը տապալվեց: Սա շատ ընդգծված քննադատելի է բոլոր քաղաքական ուժերի կողմից, բայց ինչ-որ տեղ հասկանալի ու տրամաբանական է»,- ասաց պատգամավորը:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե եռյակին մեղադրում են նաև իշխանությունների հետ բանակցությունների մեջ, Ռ. Հակոբյանը նկատեց. «Եթե բանակցություններ չլինեն, ապա չեմ պատկերացնում, թե ինչ պետք է լինի: Հետաքրքիր է հատկապես ձևակերպումը` «նրանք էլ են բանակցում»: Մենք չենք բանակցում, իսկ բանակցելու մասին ես գոնե տեղյակ չեմ, բայց մի կողմից բանակցելու մեջ վատ բան չեմ տեսնում: Եթե բանակցում ենք, դա չի նշանակում, թե պառլամենտարիզմի կանոնակարգ ենք խախտում: Բանակցելը ևս քաղաքականության մշակույթ է: Առայժմ իշխանությունները չեն հասկանում, թե Հայաստանում ինչ է կատարվում, բայց մենք չենք եկել այստեղ նոր թշնամիներ ձեռք բերելու համար, այլ եկել ենք մտածելու, թե ինչպես երկիրը ոտքի կանգնեցնենք: Իշխանությունները պետք է դուրս գան ինքնասիրահարված սիրամարգի կերպարից և համարժեք գնահակատական տան այս ամենին: Հիմա եթե այս ընթացքում ժողովրդի ճնշման տակ այդ գնահատականը հնչի, ես միայն կողջունեմ»,- եզրափակեց պատգամավորը:

“Our approach consists in achieving a result, and we don’t believe slogans anymore,” the head of Heritage faction Ruben Hakobyan said during a briefing in the Armenian parliament today following a regular working discussion of the three non-coalition parliamentary forces.
Discussing the 12 points submitted to the authorities by the non-coalition forces and the signature campaign initiated by them, the deputy said that the trio did not expect such a response to their demands to the authorities.
“We had an agreement with ARF-Dashnaktsutyun regarding 12 points, but the agreement failed, which is blameworthy, but also understandable and logical,” he noted.
In response to a journalist’s remark that the trio is being accused of conducting negotiations with the authorities, Ruben Hakobyan said: “We are not conducting negotiations. I am unaware of such negotiations, although I don’t see anything wrong in this. Even if we conducted negotiations, it would not mean a violation of the principles of parliamentarianism. Negotiations are also a parliamentary culture. The authorities do not realize yet what is going on in Armenia, but we came here not to make enemies, but in order to think how we can get the country back on its feet. The authorities need to abandon the image of a conceited peacock and make an adequate assessment of what is going on. If such an assessment is voiced under pressure of the people, I will be very satisfied”.