Սոցապ նախարար. Կառավարությունը պատրաստ է ցանկացած ձևաչափի քննարկումների
«Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու նախագծի շուրջ արդեն մեկնարկած հանրային լսումների շրջանակներում այսօր տեղի ունեցավ հանդիպում հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Սոցիալական ապահովության ծառայության պետի առաջին տեղակալ Սմբատ Սաիյանը հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչների հետ քննարկեց նպաստների ուղղությամբ կատարվող ծախսերի հասցեականությունն ու արդյունավետությունը, ներկայացրեց սուբյեկտիվ գործոնների ազդեցությունը այդ ծախսերի վրա:
Քննարկման ընթացքում հնչեցին բազմաթիվ հարցեր, տրվեցին պարզաբանումներ: Արդյունքում բարձրաձայնվեցին հետևյալ կարծիքները, մասնավորապես` հաշվարկել մինչև 300 000 վերին շեմ, քանի որ այդ դեպքում ցածր աշխատավարձ ստացողները չեն տուժի, եղավ նաև առաջարկ չաշխատող կանանց նույնպես տրամադրել 18 000 երեխայի խնամքի նպաստ:
Հանդիպման երկրորդ փուլին հասարակական կազմակերպությունների հետ քննարկմանը միացավ նաև ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը, ով շատ կարևորեց օրենքի նախագծային փուլում հանրային լսումները:
«Ցանկացած առաջարկություն բխում է բոլորիս նպատակներից ու շահերից և դրանք պարտադիր պետք է քննարկվեն:
Կառավարությունը պատրաստ է ցանկացած ձևաչափի քննարկումների: Մենք բաց ենք հանրային քննարկման համար, բաց ենք լսել և ընդունել ողջամիտ առաջարկներ և հանրային լսումներին նախատեսում ենք մասնակից դարձնել պատգամավորներին, գործատուներին, շահագրգիռ բոլոր կողմերին»,- շեշտեց նախարարը:
Առաջիկայում հանրային լսումներ կիրականացվեն նաև գործատուների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների հետ:

Артем Асатрян: Правительство Армении готово к обсуждениям в любом формате
В рамках стартовавших общественных обсуждений вокруг внесения изменений и дополнений в закон РА «О пособиях по временной нетрудоспособности» сегодня состоялась встреча с представителями общественных организаций. Об этом сообщает пресс-служба министерства и труда и социальных вопросов Армении.
На встрече были обсуждены эффективность и адресность расходов на пособия, влияние субъективных факторов на эти расходы. В ходе обсуждений были также представлены разъяснения и озвучены различные предложения. В частности, участники встречи предложили исчислять верхний предел до 300 000 драмов, поскольку в таком случае не пострадают получающие низкую зарплату женщины, в том числе предоставлять неработающим женщинам пособия по уходу за ребенком в размере 18 000 драмов.
Министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян отметил важность общественных обсуждений законопроекта на данном этапе.
«Любое предложение вытекает из наших общих интересов и целей, и они обязательно должны быть обсуждены», - сказал он.
По словам А.Асатряна, правительство Армении готово к обсуждениям в любом формате.
«Мы открыты для публичного обсуждения, готовы выслушать и принять разумные предложения, хотим привлечь к участию в общественных обсуждениях депутатов, работодателей, все заинтересованные стороны, - отметил министр.
В ближайшее время общественные слушания будут проведены также с работодателями и представителями органов местного самоуправления.