ԳՆ. Բերքահավաքն ավարտեք` ցրտում է
Համաձայն ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության հաղորդագրության` արկտիկական ցուրտ օդային զանգվածների ներխուժմամբ պայմանավորված, հանրապետությունում սպասվում է եղանակային պայմանների փոփոխություն` տեղումներ, ջերմաստիճանի կտրուկ անկում: Հոկտեմբերի 26-28-ին օդի ջերմաստիճանը Լոռիում, Տավուշում, Սյունիքում կնվազի 17-18 աստիճանով, մնացած մարզերում` 7-8 աստիճանով: Նշված մարզերում կդիտվեն ձյան տեսքով տեղումներ և նույնիսկ ցերեկային ժամերին կգրանցվեն բացասական ջերմաստիճաններ:
Ելնելով վերոհիշյալից` ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը դիմում է հանրապետության հողօգտագործողներին և հորդորում բոլոր հնարավոր միջոցները ձեռնարկելու առաջիկա 2 օրերի ընթացքում բանջարաբոստանային մշակաբույսերի, կարտոֆիլի, խաղողի, պտուղների և այլ մշակաբույսերի բերքահավաքի աշխատանքները ավարտելու համար:
Չնայած նշված ժամանակահատվածում Արարատյան դաշտում և նախալեռնային գոտու ցածրադիր հատվածներում զրոյից ցածր ջերմաստիճաններ չեն կանխատեսվում, այնուամենայնիվ նախարարության մասնագետները, հաշվի առնելով բազմամյա փորձը, տեղեկացնում են, որ ցրտահարությունների վտանգը այստեղ նույնպես բացառել չի կարելի, և հիշյալ տարածաշրջաններում ևս պետք է անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել բերքի հնարավոր կորուստներից խուսափելու համար:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը միաժամանակ հորդորում է սեղմ ժամկետներում ավարտել աշնանացան մշակաբույսերի ցանքը, ինչպես նաեւ շուտափույթ սկսել խաղողի այգեթաղը:

Минсельхоз Армении призывает срочно завершить работы по сбору урожая
В связи с ожидаемым резким похолоданием Министерство сельского хозяйства Армении обращается к земледельцам республики с призывом в ближайшие два дня предпринять все возможные меры по завершению работ по сбору урожая овощных и плодовых культур, картофеля, винограда и др. Об этом говорится в распространенном пресс-службой ведомства заявлении.
Минсельхоз Армении в то же самое время призывает в сжатые сроки завершить посев озимых зерновых культур, кроме того, приступить к укрытию виноградных лоз.
Напомним, пресс-служба МЧС РА ранее предоставила информацию, согласно которой с 26 по 28 октября ожидается резкая перемена погоды, обусловленная проникновением с северо-востока холодных арктических воздушных масс. На всей территории страны прогнозируются осадки, максимальная интенсивность которых придется на 27 октября. В горных районах Армении, в Лорийской, Тавушской, Сюникской областях РА и на территории НКР осадки будут в виде снега, а в остальных местностях ожидаются дожди. В эти дни в Армении, в частности на территории Лори, Тавуша, Сюника, а также в НКР температура воздуха понизится на 17-18 градусов, в остальных местностях – на 7-9 градусов.