Ուորլիք. Ղարաբաղյան կարգավորումը կախված է նախագահների կամքից
Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորումը կախված է Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների քաղաքական կամքից, այլ ոչ թե ինչ-որ միավորումից կամ միությունից:
Trend գործակալության փոխանցմամբ, Ուորլիքը հույս է հայտնել, որ նախագահները, հաշվի առնելով վերջերս տեղի ունեցած հանդիպումները, իրենց վրա հակամարտությունը կարգավորելու պարտավորություն կվերցնեն:
Նրա խոսքով, ամռանը հայ-ադրբեջանական շփման գոտում տեղի ունեցած միջադեպերից հետո իրավիճակը կարգավորվել է, սակայն լարվածությունը պահպանվում է:

Уорлик: Урегулирование карабахского конфликта зависит от воли президентов
Урегулирование карабахского конфликта зависит от политической воли президентов Азербайджана и Армении, а не от какого-либо соглашения и союза. Об этом, как передает «Trend», заявил американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик.
«Надеемся, что президенты, принимая во внимание встречи, проведенные за последнее время, возьмут на себя обязательства по урегулированию конфликта», - сказал Уорлик.
По его словам, после событий, произошедших летом на линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск, ситуация стабилизировалась, однако напряженность сохраняется.