Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը պարգևատրել է Շահեն Մեղրյանի որդուն
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 24-ին այցելել է Մարտակերտի շրջանի Տոնաշեն գյուղ, որտեղ մասնակցել է արցախյան ականավոր քաղաքական և ռազմական գործիչ Շահեն Մեղրյանի հուշարձանի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
Միջոցառման ժամանակ Նախագահը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության կազմակերպման գործում ունեցած բացառիկ ծառայությունների, ցուցաբերած քաջության ու անձնական արիության համար հետմահու «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչման արժանացած Շահեն Մեղրյանի որդուն հանձնել է «Ոսկե արծիվ» շքանշան: Երկրի ղեկավարը բարձր է գնահատել Շահեն Մեղրյանի դերակատարությունն Արցախի ազգային-ազատագրական պայքարում, մեր պետականաշինության գործում` նշելով, որ նրա կյանքն ու գործունեությունը հայրենիքին անձնվիրաբար ծառայելու լավագույն օրինակ է:
Նախագահ Սահակյանը հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած արիության ու անձնական խիզախության համար պարգևներ է հանձնել նաև Շահումյանի ինքնապաշտպանության ջոկատի մի խումբ մարտիկների: «Արիության համար» մեդալով պարգևատրվել է երկու հոգի, «Մարտական ծառայություն» մեդալով` վեց հոգի, որից երեքը` հետմահու:
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը, ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հյուրեր Հայաստանից և արտերկրից:

Президент НКР участвовал в церемонии открытия памятника Шагену Мегряну
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян посетил село Тонашен Мартакертского района, где принял участие в торжественной церемонии открытия памятника известному арцахскому политическому и военному деятелю Шагену Мегряну. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
В ходе мероприятия за исключительные заслуги, храбрость и личную отвагу, проявленные в деле организации обороны Нагорно-Карабахской Республики, президент вручил орден «Золотой орел» сыну Шагена Мегряна, посмертно удостоившегося высшего звания «Герой Арцаха».
Глава государства высоко оценил роль Шагена Мегряна в Арцахской национально-освободительной борьбе и государственном строительстве, отметив, что его жизнь и деятельность являются лучшим примером самоотверженного служения родине.
За храбрость и личную отвагу, проявленные при защите родины, Президент Саакян вручил государственные награды также группе воинов отряда самообороны Шаумяна. Медалью «За отвагу» награждены 2 человека, медалью «За боевые заслуги» – 6 человек, из коих 3 посмертно.
В мероприятии приняли участие предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, министр обороны Мовсес Акопян, представитель Бюро АРФ «Дашнакцутюн» Грант Маргарян, другие должностные лица, гости из Армении и из-за рубежа.